reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© stokkete dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 06 lipca 2015

Wynalazek z PG wspomoże chorych na serce

PathMon – urządzenie opracowane przez naukowców z Politechniki Gdańskiej - poprawi monitorowanie osób z problemami kardiologicznymi.

Urządzenie, poza elektrycznymi parametrami pobudzania serca, zapisuje również jego mechaniczną pracę. W ten sposób można określić kondycję serca, efektywność pompowania krwi czy jego kurczliwość. W wyniku nieodpowiedniego kurczenia się serca obieg krwi w organizmie może zostać poważnie zaburzony. ¬– Opracowaliśmy układ scalony, który pozwala na ciągłą analizę sygnału elektrokardiograficznego oraz impedancyjnego zawierającą informację o pracy mechanicznej serca. PathMon umożliwia jednoczesny pomiar wielu parametrów życiowych, których analiza w czasie rzeczywistym może prowadzić do wykrycia zdarzeń nietypowych, wskazujących na zagrożenia życia lub zdrowia – wyjaśnia współtwórca urządzenia dr inż. Mariusz Kaczmarek. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów dzięki czemu badanie nie będzie dla pacjenta uciążliwe. Dane rejestrowane są przez elektrody rozmieszczone na ciele. Wbudowane w nim łącze bezprzewodowe umożliwia pracę w sieci i przesyłanie informacji do bazy danych. PathMon został wyposażony również w moduł Bluetooth, dzięki któremu można go połączyć z telefonem komórkowym, a odpowiednia aplikacja w chwili zagrożenia poinformuje lekarza, opiekuna czy pogotowie o potrzebie pomocy.- Nasz aparat do wspomagania procesu monitorowania osób z upośledzoną czynnością układu krążenia jest idealnym rozwiązaniem dla osób z przewlekłymi chorobami serca, podwyższonym ryzykiem zawału, wysokim ciśnieniem tętniczym oraz niestabilną chorobą wieńcową – informuje dr inż. Mariusz Kaczmarek.
Konieczność dwudziestoczterogodzinnego monitorowania pracy serca ma szczególnie znaczenie nie tylko u pacjentów ze zdiagnozowaną już chorobą serca, ale również u osób, u których mimo leczenia nie ma żadnej poprawy. Do tej pory do takiego badania wykorzystywało się monitor holterowski, który badał pracę serca podczas codziennych domowych czynności życiowych. Jego badanie ograniczało się jednak tylko do zapisu elektrycznej pracy serca. Opracowany na PG PathMon ma większe możliwości.
Obecnie trwa sprawdzanie skuteczności aparatu PathMon. Do przetestowania oddano 2 prototypy urządzeń. Aparat testowany jest przez pacjentów lekarzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na oddziale Kardiologii Ogólnej. Jednocześnie trwają również poszukiwania inwestora, który byłby zainteresowany produkcją urządzenia. PathMon powstał w ramach projektu ,,Domowy asystent osób starszych i chorych – Domestic”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Urządzenie otrzymało również wsparcie w ramach projektu ,,Inkubator Innowacyjności” realizowanego przez Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej. --- Źródło: Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 19 2020 16:22 V18.0.1-1