reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© andrey burmakin dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 01 lipca 2015

NCBR i PARP razem dla innowacji

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podpisały wczoraj porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju innowacyjności i przedsiębiorczości polskiej gospodarki oraz nauki.
NCBR i PARP będą wspólnie doskonaliły mechanizmy wsparcia działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej przedsiębiorstw oraz wspierały współpracę nauki z biznesem. Porozumienie wzmocni synergię programów realizowanych przez obie instytucje oraz obejmuje wspólną promocję sukcesów polskich innowacji. Dzięki współpracy NCBR i PARP, przedsiębiorcy, naukowcy oraz start-up’y otrzymają spójną i komplementarną ofertę wsparcia swoich projektów - czytamy w komunikacie.
– Zarówno PARP, jak i NCBR pełnią istotną funkcję w polskim systemie innowacji i już w tej chwili ich działania uzupełniają się. Obie instytucje działają na rzecz rozbudowy innowacji w Polsce i zacieśniania współpracy biznesu z nauką. Liczę, że ich współdziałanie przełoży się na wzrost zastosowania innowacyjnych rozwiązań, a tym samym na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Programy wsparcia innowacji realizowane przez PARP i NCBR będą istotnym elementem tego procesu – powiedział wiceminister gospodarki, Jerzy Pietrewicz.

Jak podkreśla wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Ratajczak, współpraca dwóch największych agencji zajmujących się gospodarką opartą na wiedzy pozwoli na jeszcze efektywniejsze korzystanie z funduszy europejskich oraz przyczyni się do powstania spójnego systemu dla rozwoju nowych technologii i przedsiębiorczości w Polsce.

– Zależy nam by na rynek trafiało jak najwięcej innowacyjnych produktów. Wiemy, że aby to osiągnąć, przedsiębiorcy potrzebują spójnego i stabilnego wsparcia na różnych etapach swojego rozwoju. Zawarte porozumienie stanowi wkład w budowę bardziej dojrzałego systemu kreowania innowacji w Polsce. Wzmocni ono skuteczność naszych programów poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń, a także wspólne prace analityczne i konsultacyjne w zakresie nowych instrumentów wsparcia. W konsekwencji da to impuls do rozwoju światowej klasy innowacji „made in Poland”– wyjaśniła Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

– W nauce polskiej trzeba rozwinąć ducha przedsiębiorczości; przedsiębiorcom polskim potrzebna jest najnowsza wiedza i technologie. Bliska współpracy środowisk, na rzecz których działa NCBR i PARP jest w stanie wywindować naszą gospodarkę do grona światowych liderów. Nasze porozumienie i współdziałanie otwiera nowe perspektywy dla polskiej nauki i polskiego przemysłu – powiedział dyrektor NCBR, prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

W myśl podpisanego dziś porozumienia obie agencje będą współpracowały przy planowaniu, opiniowaniu i realizacji wybranych projektów, wykonywały analizy i ekspertyzy w przypadku realizacji wspólnych przedsięwzięć oraz wspierały udział polskich przedsiębiorców i naukowców w realizacji programów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w szczególności programów ramowych Horyzont 2020 i COSME 2020.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 21 2018 15:38 V9.3.2-1