reklama
reklama
reklama
reklama
© Wojskowa Akademia Techniczna Nauka | 22 czerwca 2015

WAT uruchomiła nowoczesne laboratorium

"Siódme niebo mechatroników” – tak uczelnia określa nowe laboratorium dydaktyczne Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Kilkanaście najnowocześniejszych na świecie robotów przemysłowych renomowanych firm, aula na 288 miejsc, symulatory kokpitów z systemami sterowania dla samolotów F-16, Boeing - 737 i Airbus - 320, skomputeryzowane pracownie projektowania urządzeń mechatronicznych – a wszystko pomieszczone zgodnie z najnowszymi trendami w inteligentnym budynku – to wszystko jest już do dyspozycji studentów i naukowców Wojskowej Akademii Technicznej. - Drugiego, tak nowoczesnego laboratorium nie ma nigdzie w Polsce - uważa jego kierownik dr inż. Jarosław Panasiuk. - Przebudowa budynku 36 na cele dydaktyczne Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”. Kosztem prawie 24 mln PLN i nieprzeliczalnym na złotówki wysiłkiem wielu osób powstały pracownie i laboratoria spełniające najnowocześniejsze wymagania techniczne i funkcjonalne w przygotowaniu inżynierskich kadr dla robotyki i automatyki lotniczej na najwyższym światowym poziomie zaawansowania – czytamy w komunikacie uczelni. Zakres prac był imponujący, bo obejmował wymianę praktycznie wszystkiego oprócz zewnętrznych ścian. W ramach zrealizowanego projektu uruchomiono Laboratorium Robotyki Zespołu Mechatroniki. W skład laboratorium wchodzą 4 pracownie:
  • Pracownia Zrobotyzowanych Technologii Wytwarzania,
  • Pracownia Procesów Transportu i Montażu,
  • Pracownia Elektropneumatyki, Elektrohydrauliki i Napędów elektrycznych,
  • Pracownia Inteligentnych Budynków.
W pracowni zrobotyzowanych technologii wytwarzania znalazły się stanowiska do zgrzewania, cięcia/spawania laserowego, cięcia plazmą, spawania techniką MIG/MAG oraz centrum obróbcze RoboDrill ze zrobotyzowaną obsługą. Razem tworzą ciąg kilku robotów firm ABB, Fanuc, KUKA. Z kolei w pracowni procesów transportu i montażu można symulować przepływ produktów od sortowania poprzez pakowanie po umieszczenie ich w paletach oraz prowadzić symulację montażu produktów wraz z klejeniem; wszystko z wykorzystaniem robotów. Pracownia elektropneumatyki, elektrohydrauliki i napędów elektrycznych została wyposażona w sprzęt firmy FESTO. Uruchomione stanowiska pozwalają na tworzenie zaawansowanych systemów sterowania z zakresu elektropneumatyki, elektrohydrauliki i techniki napędowej. W pracowni inteligentnych budynków zainstalowano 10 stanowisk, które są odzwierciedleniem inteligencji nowoczesnego biurowca. Studenci mają tam możliwość zapoznania się m.in. z budową i funkcjonowaniem najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa, autoryzacji wejścia/wyjścia, instalacji przeciwpożarowych, oświetlenia, audio, klimatyzacji. Za pomocą smartfona i odpowiednich aplikacji mogą praktycznie sterować instalacjami budynku, gdyż pracownia zlokalizowana jest właśnie w obiekcie takiego typu. - W skład laboratorium mechatroniki wchodzą również dwa roboty mobilne firmy ROBOTNIK. Robot SUMMIT wyposażony jest w zaawansowany manipulator KINOWA oraz wymienny zestaw kół natomiast drugi robot to kołowo-gąsienicowy GUARDIAN z manipulatorem. W obu robotach zastosowano m.in.: systemy KINECT oraz skanery laserowe, które umożliwiają autonomiczne wykonywanie zadań – informuje uczelnia. W laboratoriach zakładu awioniki i uzbrojenia lotniczego uwagę zwracają stanowiska symulatorów kokpitów statków powietrznych i systemów ich sterowania dla trzech typów samolotów – F-16 Jastrząb, Boeing – 737 oraz Airbus – 320. --- Źródło: © WAT
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 22 2020 14:06 V18.7.4-2