reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© enruta dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 12 czerwca 2015

LPOD opracowuje innowacyjny holograficzny wyświetlacz 3D

Firma z Gdańska pracuje na techniką umożliwiającą wyświetlanie obrazu 3D bez potrzeby używania specjalnych okularów lub hełmów.
Konstruktorzy z firmy Laboratorium Przetwarzania Obrazu i Dźwięku Sp. z o.o. (LPOD) prowadzą intensywne prace badawcze w ramach projektu „Opracowanie innowacyjnej technologii wyświetlacza holograficznego 3D”. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Badania i rozwój nowoczesnych technologii” w wysokości 5,6 mln PLN, a całkowita wartość projektu to ponad 7,8 mln PLN.

Firma opracowuje system w postaci eterycznego ekranu, którego działanie będzie polegało na zsynchronizowaniu nagrania z kamery z uruchomioną aplikacją i następnie przesłaniu odpowiedniego obrazu do każdej z gałek ocznych. Urządzenie zapewni wyświetlanie obrazu 3D i interaktywnego interfejsu bez potrzeby używania specjalnych okularów lub hełmów.

Co ciekawe, urządzenie pozwoli na stworzenie trójwymiarowego pulpitu, który pozwoli użytkownikom na manipulację obiektami za pomocą wirtualnego wyświetlacza i przesuwanie obiektów w czasie rzeczywistym. Innymi słowy, gdańscy konstruktorzy, doprowadzą do opracowania nowej formy komunikowania się człowieka z komputerem. Chodzi tu m.in. o wielodotykowe projektowanie obiektów w przestrzeni 3D. Manipulowanie wirtualnymi obiektami stanie się możliwe dzięki mechanizmowy sprzężenia zwrotnego – system będzie śledził ruchy obserwatora, takie jak ruchy palców w miejscu kontaktu z wirtualnymi przedmiotami i przekonfiguruje wyświetlanie wirtualnego obiektu w odpowiedzi.

Gdańska firma aktywnie współpracuje także z uczelniami wyższymi. W marcu tego roku zostało podpisane porozumienie o współpracy naukowo-technicznej pomiędzy Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni a Laboratorium Przetwarzania Obrazu i Dźwięku. Celem umowy jest umożliwienie nawiązania współpracy pomiędzy Akademią Marynarki Wojennej, a Laboratorium Przetwarzania Obrazu i Dźwięku w zakresie działalności gospodarczej i badawczo-rozwojowej w obszarze innowacyjnych technik i technologii terahercowych, związanych m.in. z szeroko pojętym bezpieczeństwem.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-2