reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© mucella1 dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 01 czerwca 2015

ARP uruchomiła Platformę Transferu Technologii (PTT)

PTT ma być nowatorskim narzędziem komercjalizacji innowacji, które połączy potencjały wynalazców, instytutów naukowych i przedsiębiorców.

- Platforma Transferu Technologii to unikalny instrument, którego dotąd brakowało na polskim rynku. Będzie gromadził zasoby firm, które chcą udostępnić swoje innowacyjne rozwiązania oraz informacje o potrzebach podmiotów, które są zainteresowane ich pozyskaniem. Mechanizm wyszukiwania ułatwi kojarzenie dawców z biorcami technologii. To pierwszy krok do udanej wymiany wiedzy między firmami, a także między firmami a światem nauki, które często w Polsce działają obok siebie – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.- Na PTT są już KGHM oraz Polska Grupa Zbrojeniowa, dziś to grono powiększa się o Polską Grupę Energetyczną, Eneę i Lotos. Cieszę się, że do platformy przystępują spółki w moim nadzorze, które jako narodowe czempiony powinny przecierać szlak dla innych firm, także dzieląc się opracowywanymi technologiami – dodał minister skarbu.
ARP planuje pozyskać 120 mln zł z funduszy unijnych na rozwój PTT. Większość tych środków zostanie przeznaczona na dofinansowanie zakupu technologii i usług doradczych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Jak zapewnia prezes ARP Aleksandra Magaczewska, platformą zainteresowane są mikro, małe i średnie firmy, na narodowych czempionach kończąc. Platforma Transferu Technologii jest oparta na modelu otwartych innowacji. Mogą z niej korzystać wynalazcy, jednostki naukowe, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także duże firmy. Dostęp do zasobów Platformy jest bezpłatny. ARP będzie zapewniać każdemu użytkownikowi usługi doradcze oraz profesjonalną pomoc przy wprowadzaniu ofert do baz Platformy. Dzięki Platformie dawca zyskuje efektywne narzędzie prezentacji swojej technologii pozwalające nawiązać współpracę z chętnymi do jej komercjalizacji. Biorca technologii otrzymuje z kolei bezpośredni dostęp do innowacyjnych rozwiązań. Istotną cechą Platformy jest także możliwość zgłoszenia za jej pośrednictwem zapotrzebowania na dany rodzaj technologii. Obecnie PTT oferuje ponad 500 rozwiązań technologicznych z 12 branż: medycyna, biotechnologia i farmacja, energetyka i paliwa, górnictwo i hutnictwo, ochrona środowiska, branża drzewno-papiernicza, chemia, branża elektromaszynowa, branża spożywcza, budownictwo, opakowania i poligrafia, telekomunikacja/TCI.
reklama
reklama
September 18 2020 12:10 V18.10.12-1