reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Airbus Helicopters Przemysł elektroniczny | 27 maja 2015

Caracal pozytywnie przeszedł testy

Grupa weryfikacyjna, w skład której wchodzili eksperci i specjaliści z różnych dziedzin, pozytywnie zaopiniowała poddany testom śmigłowiec EC 725 Caracal – poinformowało MON. Czas na negocjacje offsetowe.
Dzisiaj, 27 maja, w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu zakończyły się testy EC-725 Caracal w postępowaniu na śmigłowiec wielozadaniowy dla Sił Zbrojnych RP. Sprawdzenia weryfikacyjne śmigłowca były etapem kończącym fazę oceny ofert złożonych 30 grudnia 2014 roku przez wykonawców biorących udział w postępowaniu.

Kolejnym krokiem będą negocjacje zapisów umowy z wykonawcą. Jednocześnie zostanie przesłana do Ministerstwa Gospodarki informacja o pozytywnym zakończeniu sprawdzeń umożliwiająca rozpoczęcie negocjacji offsetowych. Po wynegocjowaniu warunków i podpisaniu umów offsetowych możliwe będzie podpisanie umowy dostawy. Dostawy pierwszych śmigłowców rozpoczną się w 2017 roku.

Ideą sprawdzeń weryfikacyjnych było porównanie zadeklarowanych w złożonej przez konsorcjum ofercie parametrów technicznych z rzeczywistymi ich wartościami osiągniętymi podczas sprawdzeń. Sprawdzenia zostały podzielone na dwie fazy: naziemne, a następnie badania w locie.

Z wymagań jakie postawiono wykonawcom w zaproszeniu do złożeniu ofert na śmigłowce wielozadaniowe dla Sił Zbrojnych RP wybrane zostały 32 najistotniejsze parametry. Dotyczą one czterech zasadniczych obszarów obejmujących: wspólną platformę, konstrukcję śmigłowca, osiągi śmigłowca i wyposażenie pokładowe.

W przetargu na 50 śmigłowców wielozadaniowych MON wybrało ofertę Airbus Helicopters - śmigłowiec EC 725 Caracal został zakwalifikowany do testów. W przetargu startowały także PZL Świdnik (AgustaWestland) ze AW149 oraz konsorcjum Sikorsky Aircraft i PZL Mielec ze śmigłowcem Black Hawk. Ich oferty ministerstwo odrzuciło z powodu niespełnienia wymogów formalnych.---
Źródło: MON

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-2