reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© grzegorz kula dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 25 maja 2015

Powstaje nowy klaster lotniczy

W ciągu najbliższych dwóch lat w Polsce powstanie trzeci hub lotniczy, a kraj stanie się międzynarodowym centrum szkolenia wojskowego – zapowiadają szef MON Tomasz Siemoniak oraz prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Pozycja Polski na europejskiej arenie lotniczej jest coraz silniejsza. Sektor ten zatrudnia blisko 24 tys osób w ponad 130 przedsiębiorstwach. Dodatkowo, o zgodę na działalność w Polsce ubiega się obecnie 13 obsługiwanych przez PAIiIZ inwestycji, które stworzyć mogą kolejne 1600 miejsc pracy. Sektor lotniczy skoncentrowany jest w kilku dużych ośrodkach. Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie z dużym powodzeniem rozwijają się Dolina Lotnicza. Lotniczy hub działa też w Wielkopolsce oraz na Śląsku. Niebawem do tej grupy dołączyć ma ściśle wyspecjalizowany klaster lotnictwa wojskowego, który rozciągać się będzie wzdłuż tzw. „osi Łódź - Radom - Dęblin” . Będzie on nosić nazwę „Wyżyna Lotnicza”, a zdaniem Sławomira Majmana, przyczyni się do powstania zupełnie nowego regionu gospodarczego w Polsce.
Realizację planów pod roboczą nazwą „Wyżyna Lotnicza””, która ma powstać w trzech polskich miastach: Łodzi, Dęblinie oraz Radomiu, zapowiadają wspólnie szef MON Tomasz Siemoniak oraz prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Nowy klaster będą tworzyć zarówno inwestorzy zagraniczni, jak i polskie przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.
Kamieniem węgielnym dla projektu „Wyżyny lotniczej” jest przetarg na 50 helikopterów wielozadaniowych dla polskiej armii. Do finalnego etapu postępowania zakwalifikowano H225M Caracas firmy Airbus Helicopters. Produkcja podzespołów do śmigłowców, montaż i serwis maszyn ma być zlokalizowany w Łodzi i Radomiu. Dzięki inwestycjom Airbusa w regionie powstałoby ponad 3000 miejsc pracy: 1250 bezpośrednio związanych z produkcją śmigłowca oraz 2000 u poddostawców. Za Airbusem do regionu wejść mają kolejne firmy z sektora. - Prowadzimy rozmowy z kolejnymi czterema dużym firmami lotniczymi, które są poddostawcami Airbusa i chciałyby działać w Polsce. Airbus jest silną i nośną marką, więc liczymy, że w ciągu najbliższych dwóch lat jesteśmy w stanie przyciągnąć do Polski około 15 nowych firm, które są poddostawcami tego koncernu - mówi prezes PAIiIZ. Potencjał Wyżyny Lotniczej to nie tylko inwestycje zagraniczne, ale także obecne ośrodki o ugruntowanej pozycji, takie jak: Państwowe Zakłady Lotnicze. Ambicją twórców „Wyżyny” jest powstanie w regionie wysoce wyspecjalizowanego szkolnictwa zawodowego w dziedzinie aeronautyki, a także międzynawowego ośrodka pilotażu. Ma ono działać wokół lokalnych centrów badawczo-rozwojowych, uczelni technicznych i prestiżowych wojskowych ośrodków szkoleniowych. Jak zapowiada Sławomir Majman, na przełomie maja i czerwca odbędzie się spotkanie interesariuszy Wyżyny Lotniczej, w tym przedstawicieli Radomia, Łodzi i Dęblina, a także władz specjalnych stref ekonomicznych działających na terenie, na którym projekt ma się rozwijać. --- Źródło: PAIiIZ
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 22 2020 17:04 V15.4.0-1