reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© juan jose tugores gaspar dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 24 kwietnia 2015

MON wypowiada się w sprawie oświadczenia PZL Świdnik

"W nawiązaniu do upublicznionych przez Prezesa WSK „PZL-Świdnik” S.A. w mediach społecznościowych informacji dotyczących spełnienia przez jego firmę warunków dostaw śmigłowców dla MON stwierdzam, że są one nieprawdziwe" - pisze MON.
„Zaoferowany przez wykonawcę termin dostaw śmigłowców AW-149PL, zgodnych z wymaganiami technicznymi przetargu, to 2019 r. MON ze względu na potrzeby operacyjne wymaga pierwszych dostaw, skonfigurowanych i gotowych do wykonywania swoich zadań śmigłowców, już w 2017 r. Warunki takie zostały postawione wszystkim uczestnikom przetargu.

Propozycja WSK "PZL-Świdnik" S.A. polegająca na zaoferowaniu dla wojska kilku śmigłowców w wersji cywilnej (bez uzbrojenia) w 2017 r., jako formy zastępczej, jest niedopuszczalna ze względu na fakt, iż warunki przetargu nie przewidywały takiego sposobu zaspokojenia potrzeb SZ RP.

Przyjęcie proponowanego przez WSK „PZL-Świdnik” S.A., alternatywnego rozwiązania jest niezgodne z warunkami przetargu, a także naruszałoby fundamentalną zasadę równego traktowania wszystkich jego uczestników.”

Rzecznik prasowy MON
płk Jacek Sońta


Spółka PZL-Świdnik wyraziła mocne rozczarowanie decyzją polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, dotyczącą przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla Sił Zbrojnych RP.

Przedstawiciele związków zawodowych, działających w PZL-Świdnik wydali oświadczenie w tej sprawie:

„Decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej wskazująca firmę Airbus Helicopters, jako jedynego potencjalnego dostawcę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii, jest niezrozumiała i szkodliwa dla polskiego przemysłu lotniczego. Jednak wybór do testów śmigłowca tego producenta nie jest niestety dla nas zaskoczeniem, ponieważ potwierdził sygnały napływające do nas już na etapie negocjacji technicznych prowadzonych z przedstawicielami różnych rodzajów wojsk, o faworyzowaniu śmigłowców Caracal i podnoszeniu wymagań związanych w szczególności z masą. Z kolei wraz z wyborem Donalda Tuska na Przewodniczącego Rady Europejskiej, kolejne sygnały mówiło o tym, że karty w przetargu śmigłowcowym zostały rozdane, wskazując na zwycięzcę firmę francusko-niemiecką, której dotychczasowa działalność w Polsce przyniosła naszej gospodarce przychód w postaci niespełnionych obietnicy.

System obronny Rzeczypospolitej Polskiej stanowi dobro całego społeczeństwa, a przyjęta w 2014 roku przez obecnego prezydenta "Strategia Bezpieczeństwa Narodowego" nakłada na rząd obowiązek wspierania krajowego potencjału obronnego. Niestety decyzje podejmowane przez ten rząd sprawiają, że mamy do czynienia z hipokryzją polityczną. Decyzja podjęta przez MON w dniu 21 kwietnia 2015 r. nie jest decyzją merytoryczną, a polityczną. Jest decyzją, która uderza w interes gospodarczy Polski, a w najbliższych latach pogrzebie polski przemysł lotniczy.

Podejmowanie przez decydentów i polityków koalicji rządowej próby uzasadnienia podjętej decyzji, poprzez przekazywanie opinii publicznej nieprawdziwych, niepełnych i odpowienio dobieranych informacji, a w szczególności zrzucanie odpowiedzialności na zarząd PZL-Świdnik S.A., tylko potwierdzają nasze podejrzenia co do z góry zaplanowanego działania.

Nie zgadzamy się z podjętą przez MON decyzją. Domagamy się upublicznienia wyników prac komisji przetargowej oraz podjęcia kroków przez rząd oraz prezydenta RP, zmierzających do zmiany składu komisji przetargowej, ponownego przeanalizowania złożonych ofert, z uwzględnieniem równego traktowania oferentów oraz dania im szansy praktycznego potwierdzenia możliwości oferowanych śmigłowców. W przeciwnym razie odpowiedzialność za ewentualną likwidację miejsc pracy poniosą rządzący dzisiaj politycy, a pracownicy PZL-Świdnik S.A. przeniosą się ze swoimi rodzinami do Warszawy.”

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-2