reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© JM Elektronik Technologie | 25 marca 2015

Eliminowanie błędów jako najważniejsze wyzwanie montażu SMT

Coś takiego jak bezbłędny proces montażu SMT nie istnieje. Ze względu na jego skomplikowanie, wieloetapowość i liczbę elementów wchodzących w jego skład, możliwości wyniknięcia błędów są niemalże nieograniczone. Dlatego tak ważny jest proces testów jakościowych kończących montaż i eliminujący wadliwe układy, aby efekt końcowy w postaci gotowego produktu był perfekcyjny.
Koszt testów, czyli nie taki diabeł straszny jak go malują

Część firm zlecających montaż postrzega element testów głównie przez pryzmat kosztów, a nie z punktu widzenia wartości dodanej jakie oferują. Natomiast efektywność procesu testowania jest elementem strategii produkcji, która musi uwzględniać cykl życia produktu. Ten znowu może wpłynąć znacząco na wielkość produkcji, a co za tym idzie na koszt jednostkowy produktu. W takim ujęciu proces testowania produktu na etapie produkcji okazuje się ważnym elementem planowania całościowej strategii produktu, często na wiele lat do przodu.
Indywidualności i osobliwości, czyli testery indywidualne

Aby zachować odpowiednią jakość produktu nie da się uniknąć testów zmontowanych układów. Dlatego nie decydując się na w pełni zautomatyzowany test jakościowy, pozostaje tworzenie testera indywidualnego, dedykowanego pod dane rozwiązanie.

Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest na pewno takie sprofilowanie testera, aby badał elementy układu dla nas najważniejsze. Podstawową wadą jest szybkość wykonywania testu. Tester indywidualny wymaga od operatora szeregu czynności przygotowawczych związanych z podłączaniem poszczególnych elementów układu do urządzenia. Nie możemy tutaj mówić o zautomatyzowanym procesie, wszystko leży w rękach testującego. Dlatego często podczas pierwszych partii produkcyjnych danego układu, tworzenie testera indywidualnego wydaje się ekonomicznie uzasadnione. Natomiast przy rozszerzaniu produkcji o kolejne partie ekonomia produkcji podpowiada decyzję o przejściu na test zautomatyzowany obniżający koszty jednostkowe.

Profesjonalne testy ICT-FCT – dla kogo?

Usługa testów ICT i FCT z wykorzystaniem profesjonalnego testera igłowego jest doskonałą opcją dla wszystkich masowych producentów elektroniki oraz producentów szczególnie rozbudowanych, zaawansowanych urządzeń, którym zależy na oszczędności czasu i pieniędzy przy zachowaniu wysokiej jakości produktu.

Jak to działa?

Dla danego rodzaju produktu jest przygotowywane specjalny adapter (fixture) nazywany często „bed of nails”, ponieważ wykorzystuje on zestaw igieł zapewniających połączenie elektryczne pomiędzy testowanym produktem a właściwym testerem ICT. W ten sposób przesyłane są sygnały elektryczne do PCB celem sprawdzenia obecności i wartości zamontowanych w produkcie komponentów.

Kluczowe korzyści

Oszczędność czasu potrzebnego na testowanie produktu – nawet do 80%! Proces testu przebiega automatycznie i przez to dużo wydajniej. Jest to test znacznie szybszy od tych realizowanych dedykowanymi testerami funkcjonalnymi, wymagającymi wielu podłączeń sygnałów, ręcznego wyzwalania sekwencji testów, obserwacji wielu urządzeń pomiarowych lub sygnalizacyjnych.

Oszczędność pieniędzy wynikająca z uwolnienia zasobów inżynieryjnych poprzez outsourcing procesu – nawet do kilku tygodni pracy na przygotowanie projektu urządzenia testującego i programu testu! Przygotowanie indywidualnych urządzeń testujących wraz z oprogramowaniem często zajmuje konstruktorowi dużą ilość czasu, którą mógłby poświęcić na realizację zadań kluczowych z punktu widzenia interesu firmy, a których zlecić do outsourcingu nie można (opracowywanie kolejnych urządzeń, nowych wersji firmware itp.).

Rodzaje testów funkcjonalnych FCT (functional test)
• magistral USB 5V 500mA 480MHz, 2xRS232/422/485 +-5V 300hZ-1.25MHz,
SPI 2,5kHz - 10MHz 1.8V-5V, I2C 56kHz-1MHz,
• generator sinus i prostokąt: 0.6Hz – 150kHz,
• napięcia zasilania: 4 programowalne: 0-38V(+-) 2x1A i 2x0.4A, 6 nieregulowanych:
+5 V, -5 V, +15 V, -15 V, +40 V, -40 V,
• 280 kanałów do testów ict = max. ilość igieł (punktów testowych) 280,
*możliwość rozszerzania ilości kanałów do testów ict aż do 1400
• pomiar prądu i napięcia.

Rodzaje testów ICT (in-circuit test)
- testy poprawności połączeń ścieżek na pcb,
- test izolacji ścieżek,
- pomiar rezystancji: 0-40M Ohm, dokładność: od 5% do 0.5%
- pomiar pojemności: 1pF-10mF,
- pomiar diod zenera 2V-25V,
- pomiar tranzystorów 0-10V,
- pomiar induktancji: 4uH-2H tolerancja 5%
- sprawdzenie polaryzacji kondensatorów axialnych, radialnych, miniaturowych smd, tantalowych,
- sprawdzanie poprawności montażu złącz,
- pomiar wzmacniaczy operacyjnych 0-10V 0-100mA
- pomiar tyrystorów,
- sprawdzenie przekaźników,
- pomiar transoptorów,
- pomiar wartości prądu i napięcia stałego: 100m(A)(V) – 100(A)(V) tolerancja 0.1% - 0.05%
- pomiar wartości prądu i napięcia zmiennego: 70m(A)(V)-70(A)(V) tolerancja 0.35% - 5%
- regulowane obciążenie 0-40A max 50V,
- testy magistral przesyłu danych.
- - -

- W Polsce niewiele firm może pozwolić sobie na posiadanie profesjonalnego testera igłowego – mówi Sławomir Pieszczek, Prezes firmy JM elektronik – Dlatego wiele firm montażowych jest zmuszona korzystać z usługi testów ICT/FCT w firmach zewnętrznych. To wpływa na koszty i czas realizacji całego procesu montażowego. JM elektronik aby móc oferować w pełni kompleksowy zakres usług montażowych, zdecydował się na zakup automatycznego urządzenia i wprowadzenie usługi testów ICT/FCT do swojej oferty. Zainteresowanie naszych obecnych i potencjalnych klientów tą usługą okazało się bardzo duże, co świadczy o tym, że nasza decyzja była właściwa – potwierdza Prezes JM elektronik.

Artykuł został opracowany przez firme JM Elektronik

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2