reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© adam121 dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 17 marca 2015

Rosną zyski VIGO System

Globalny lider rynku najbardziej zaawansowanych detektorów podczerwieni wypracował w 2014 roku 7,3 mln zł zysku netto, o 5% więcej niż rok wcześniej.
Znormalizowany zysk netto spółki, oczyszczony m.in. z kosztów ubiegłorocznego IPO, wyniósł 8,2 mln zł. Ambicją zarządu jest w ciągu trzech lat podwojenie przychodów przy utrzymaniu wysokiej marży netto.

Wybrane dane finansowe:
  • przychody ze sprzedaży: 20,47 mln zł
  • EBITDA: 8,91 mln zł
  • marża EBITDA: 43%
  • zysk netto: 7,3 mln zł
  • zysk netto skorygowany: 8,2 mln zł
  • środki pieniężne: 12,4 mln zł

– Ubiegłoroczne wyniki, oczyszczone z wpływu wydarzeń jednorazowych, w naszej ocenie potwierdzają wartość Spółki i potencjał dla dalszego, dynamicznego rozwoju. Pomimo obciążeń finansowych i organizacyjnych związanych z procesem upublicznienia spółki zanotowaliśmy satysfakcjonujący wzrost zysku netto. Mocna pozycja gotówkowa i solidne przepływy z działalności operacyjnej stanowią podstawę dla wypłaty atrakcyjnej dywidendy z ubiegłorocznego zysku – ocenia Adam Piotrowski, prezes VIGO System.

Główny udział w przychodach spółki w 2014 r. miała sprzedaż detektorów stosowanych w branży kolejowej, przemyśle oraz branży obronnej. Adam Piotrowski ocenia, że udział ostatniego z segmentów w wynikach spółki w 2015 roku ma szansę znacząco wzrosnąć. – Obecnie realizujemy niezwykle perspektywiczny kontrakt na dostawy detektorów dla francuskiego koncernu zbrojeniowego o wartości netto 5,6 mln zł, który ma szansę otworzyć nam drogę do kolejnych zamówień, realizowanych w drugiej połowie roku – informuje Piotrowski.

Prezes giełdowej spółki podkreśla, że w dłuższym okresie motorami wzrostu sprzedaży VIGO System mogą być zamówienia z szeroko pojętych tzw. point-of-care (warsztatów, serwisów, szpitali, przychodni). – Diagnostyka oparta o oferowane przez nas rozwiązania dynamicznie się rozwija, liczba zastosowań rośnie. Z myślą o tych i innych wysokowolumenowych odbiorcach pracujemy nad tańszymi z punktu widzenia klienta i atrakcyjnie marżowymi z naszej perspektywy produktami, których wprowadzenie pozwoli nam skokowo zwiększyć skalę działalności – analizuje prezes VIGO System.

Adam Piotrowski podkreśla olbrzymi potencjał wzrostu sprzedaży spółki – Naszą ambicją jest odnotowanie, na przestrzeni najbliższych 3 lat, 100 proc. wzrostu sprzedaży przy utrzymaniu wysokiej marży netto. Mamy wszelkie predyspozycje ku temu, by te ambicje zrealizować – dodaje prezes VIGO System.

---
O firmie:

VIGO System jest firmą technologiczną, założoną przez grupę naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Spółka działa od ponad 20 lat i zajmuje obecnie czołową pozycję na światowym rynku niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni produkowanych w technologii MOCVD (Metal Organic Chemical Vapor Deposition). Produkty VIGO System znajdują zastosowanie m.in. w sektorze obronnym, przemyśle, ochronie środowiska czy medycynie. Są także wykorzystywane w badaniach naukowych w dziedzinie spektroskopii, techniki laserowej i kontrolowanej syntezy termojądrowej. O ich zaawansowaniu technologicznym świadczy fakt, iż sprawdzają się nie tylko na naszej planecie. Detektory opracowane i wyprodukowane przez zmierzającą na warszawską giełdę spółkę pracują na pokładzie łazika Curiosity, zbudowanego na potrzeby misji marsjańskiej NASA.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2