reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© evertiq Przemysł elektroniczny | 16 marca 2015

Wykład Wurth Elektronic na TEC Warszawa 2015

Jednym z ekspertów, który wystąpi na organizowanym przez evertiq.pl seminarium TEC Warszawa 2015, jest Piotr Gierwiatowski z firmy Wurth Elektronik, który opowie o projektowaniu filtru wejściowego w przetwornicy DC/DC.
Temat wykładu to „Filtr wejściowy dla impulsowej przetwornicy DC/DC” i będzie go można usłyszeć podczas warszawskiej imprezy już 21 maja, w warszawskim hotelu Sound Garden. Wystarczy bezpłatnie się zarejestrować.

evertiq.pl rozmawia z Piotrem Gierwiatowskim z firmy Wurth Elektronik.

evertiq.pl: - Na co przede wszystkim powinien zwrócić uwagę konstruktor zabierając się do projektowania?

- Piotr Gierwiatowski, Wurth Elektronik: - Przede wszystkim na to, by taki filtr wejściowy w ogóle pojawił się w przetwornicy. Dość często bowiem zdarza się, że konstruktorzy nie przewidują w projekcie obecności filtru wejściowego i są później zaskoczeni, gdy urządzenie nie spełnia wymaganych norm.

- Z czego to wynika?

- Mówimy tu oczywiście o projektantach mniej doświadczonych, którzy takiego zadania podejmują się po raz pierwszy czy drugi w życiu i którzy często pracują w małych oraz średnich firmach. Moim zadaniem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na występowanie takiego problemu. Dlatego też wykład przygotowany jest raczej pod kątem początkujących konstruktorów. Doświadczeni konstruktorzy doskonale zdają sobie sprawę z problemów, które będą poruszone, jednak i oni mogą być zainteresowani tematem, ze względu na informację o tym, na co warto dodatkowo zwrócić uwagę w procesie projektowania.

- O czym przede wszystkim będzie chciał Pan opowiedzieć podczas wykładu?

- Na pewno przedstawię sposób, w jaki należy podejść do zagadnienia projektowania filtrów wejściowych, czyli jakiego typu komponenty trzeba zastosować (na przykład: czy powinno się użyć cewki ekranowanej czy nieekranowanej) oraz zasygnalizuję najlepsze umiejscowienie elementów LC, które też ma wpływ na osiągnięte rezultaty. Co więcej, odwołam się do obowiązujących norm dotyczących poziomów zakłóceń, jakie przetwornica DC/DC powinna spełniać.

Zwrócę też uwagę na krytyczne punkty, z jakimi mamy do czynienia przy projektowaniu, czyli m.in. zapewnienie odpowiednich tolerancji przy doborze komponentów. Okazuje się bowiem, że pierwotne założenia wartości komponentów mogą być mocno niedoszacowane i w pewnych miejscach projektu trzeba sobie zapewnić odpowiednie zapasy tolerancji. Wbrew pozorom nie zawsze będzie tu istniała potrzeba stosowania ekranowanych elementów indukcyjnych, za to warto jest zwrócić uwagę m.in. na częstotliwość rezonansu własnego cewki oraz niski ESR użytych kondensatorów.

- Czy takimi właśnie zagadnieniami zajmuje się Pan w pracy zawodowej?

- Od kilku lat, wspólnie z kolegami, jesteśmy dostępni na terenie kraju jako przedstawiciele producenta elementów pasywnych, jakim jest Wurth Elektronik. Współpracujemy z naszymi klientami bezpośrednio, mamy więc styczność z problemami dotyczącymi zagadnień związanych m.in z EMC. Chociaż jako producent podzespołów nie uczestniczę bezpośrednio w procesie projektowania urządzenia, to bazując na kilku latach doświadczeń przy wspólnym rozwiązywaniu problemów w różnych projektach, skupiam się na tym, by podpowiadać naszym klientom sprawdzone w praktyce sposoby rozwiązywania problemów z dziedziny EMC, dotyczące szczególnie wrażliwych miejsc w projektach, takich właśnie jak filtry na wejściu przetwornicy, filtry wyjściowe czy kompensowanie zakłóceń symetrycznych i niesymetrycznych oraz promieniowanych. Nadzór nad całością projektu oczywiście zawsze zostaje po stronie klienta, ale nasze doświadczenie jest szczególnie pomocne przy problemach związanych z EMC, właśnie w tych krytycznych momentach, gdy często brakuje czasu oraz pomysłu na pokonanie problemów.

- Dziękuję za rozmowę!

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1