reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© demarco dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 10 marca 2015

Przełomowa technologia w produkcji kabli

Wspólny projekt Tele-Foniki oraz AGH zaowocował opracowaniem innowacyjnej, ekologicznej technologii odzyskiwania metalu z odpadów.
Dzięki przełomowej technoloii opracowanej przez konsorcjum złożone z firmy Tele-Fonika Kable oraz Akademii Górniczo-Hutniczej można z materiałów recyklingowanych wyprodukować kable i przewody tak samo dobre, jak te wykonane z czystych pierwotnych surowców: miedzi i aluminium – czytamy w portalu PAP – Nauka w Polsce.

Konsorcjum w 2013 roku wygrało konkurs Demonstrator + i dostało od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pieniądze na zbudowanie demonstracyjnej linii drutu miedzianego, który będzie się nadawał do dalszej produkcji kabli i przewodów. Montaż instalacji w Bukownie pod Olkuszem, gdzie znajduje się zakład recyklingu Tele-Foniki dobiega już końca. Instalacja będzie wkrótce uruchamiana do produkcji.

Badania wskazują, że tak uzyskane druty mają nie gorszą przewodność elektryczną. Wdrożenie tej absolutnie wyjątkowej na skalę światową technologii przyniesie polskiej firmie duże oszczędności. - Jest taniej, unikamy transportu złomu, jego sprzedaży po niskiej cenie, oszczędzamy kupując mniejsze ilości nowego materiału oraz zawracamy wygenerowany odpad do ponownego wykorzystania w obrębie naszej organizacji – wylicza korzyści główny technolog grupy Jakub Siemiński z Tele-Foniki Kable, kierownik projektu Demonstrator +.

Jak ocenia prof. dr hab. inż. Tadeusz Knych z Akademii Górniczo-Hutniczej, opracowana technologia to absolutna innowacja na skalę światową. Po raz pierwszy można w stu procentach wykorzystać odpady miedzi do celów elektrycznych bez udziału procesów rafinacji, czyli oczyszczania. Są, owszem, technologie, gdzie do surowców pierwotnych dodaje się odpady i złom, ale zaledwie od kilku do kilkunastu procent. Co więcej, taki proces powoduje obniżenie przewodności elektrycznej materiałów.

Tele-Fonika ma cztery zakłady w Polsce, jeden na Ukrainie i jeden w Serbii. Wszystkie odpady z zakładów produkcyjnych w Polsce poddawane są procesowi recyklingu. W wyniku prowadzonych procesów następuje rozdrobnienie i precyzyjna segregacja odpadów na tworzywa sztuczne oraz granulat miedziany i aluminiowy.

Wartość projektu „Opracowanie nowej recyklingowej technologii ciągłego odlewania drutów miedzianych na cele elektryczne na bazie granulatu Cu powstałego z odpadów kablowych” to 4,52 mln PLN.

---
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 15 2018 17:25 V11.9.0-1