reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© saniphoto dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 02 marca 2015

Urządzenie do odzyskiwania czystego krzemu z ogniw fotowoltaicznych

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali metodę i urządzenie do odzyskiwania czystego krzemu ze zużytych ogniw fotowoltaicznych.
Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych I generacji jest krystaliczny krzem o 99% czystości. Aby go wyprodukować niezbędne jest zastosowanie bardzo energochłonnych, czasochłonnych i drogich technologii, co przekłada się na końcową cenę gotowego ogniwa fotowoltaicznego. Tematem odzyskiwania czystego krzemu ze zużytych ogniw zajął się zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem prof. dr hab. Ewy Klugmann-Radziemskiej.

- W przypadku zużytych ogniw fotowoltaicznych starszego typu, zawierających stosunkowo grubą warstwę krzemu, możliwy jest odzysk podłoża krzemowego w całości i wytworzenie na jego bazie nowych ogniw o parametrach elektrycznych nie gorszych niż w przypadku produkcji na nowym materiale krzemowym. W przypadku gdy podłoża nie uda się odzyskać w całości, krzem może być wykorzystany do powtórnego przetworzenia. W obu przypadkach odzyskany materiał krzemowy charakteryzuje się wysoką czystością – zapewnia kierownik zespołu prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska.
Prace nad technologią trwały 4 lata. Przez ten czas zespół Politechniki Gdańskiej opracował nie tylko sposób odzyskiwania czystego krzemu z ogniw fotowoltaicznych, ale również półautomatyczny i kontrolowany prototyp urządzenia, który przeprowadzi proces odzysku, zarówno dla kilkunastu, jak i kilkuset ogniw krzemowych jednocześnie. W związku z tym, że metoda odzysku jest typowo chemiczna i osoba nadzorująca proces może być narażona na kontakt z odczynnikami, urządzenie zostało wyposażone w zamkniętą pokrywę chroniącą operatora przed niebezpieczeństwem. - Opatentowaliśmy jednocześnie urządzenie jak i sposób. Urządzenie może być modyfikowane. Może mieć różne parametry, wygląd. Jednak sednem tego wynalazku jest technologia chemicznej obróbki ogniw fotowoltaicznych – mówi prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska.

Metoda umożliwia otrzymanie czystego krzemu w postaci bryłek lub proszku, w bardzo krótkim czasie i niskim kosztem. Poza ogniwami fotowoltaicznymi, może być on również wykorzystany przy produkcji mikroprocesorów, mikrokontrolerów i innych układów scalonych oraz jako dodatek do stali zwiększając jakość materiałów. Zapotrzebowanie na czysty krzem jest ogromne. Jego wyprodukowanie natomiast bardzo drogie. Warto więc poszukiwać nowych sposobów na wytworzenie tego materiału.

Urządzenie jest doskonałym rozwiązaniem dla fabryk zajmujących się montowaniem paneli fotowoltaicznych jak i nowych firm, które szukają nowoczesnych innowacyjnych technologii.

Obecnie zespół zajmuje się opracowaniem technologii recyklingu modułów cienkowarstwowych, mającej na celu odzysk cennych materiałów, oszczędzając środowisko i wypełniając jednocześnie zapisy legislacyjne, nakładające obowiązek utylizacji substancji niebezpiecznych.

---
Źródło: Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-1