reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© vinnstock dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 19 lutego 2015

Rekordowe wyniki Grupy APS Energia pomimo kryzysu na Wschodzie

W 2014 roku Grupa APS Energia miała 87,2 mln zł przychodów, 13,3 mln zł zysku EBITDA, 11,4 mln zł zysku operacyjnego i 8,3 mln zł zysku netto. Dynamika wzrostu w stosunku do 2013 roku wyniosła odpowiednio 41%, 43%, 50% i 52%.
Pomimo osiągnięcia historycznie rekordowych wyników Grupie nie udało się w pełni wykonać prognoz na 2014 rok. Spółka kontynuuje przenosiny notowań z rynku NC na rynek głównym GPW, jednak z uwagi na niską wycenę akcji, ograniczy emisję i zawiesza proces do czerwca 201 5 r.

- Rok 2014 był rekordowy dla grupy APS Energia a 31,4 mln zł przychodów w IV kwartale to najlepszy kwartalny wynik w naszej historii. Główne czynniki tak dobrego rezultatu to przede wszystkim wzrost sprzedaży urządzeń APS Energia na rynku polskim i rosyjskim oraz sprzedaż systemów rozdzielczych produkowanych przez spółkę zależną ENAP SA m.in. na potrzeby budowy II linii metra w Warszawie – przyznał Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia.

Pomimo rekordowego rezultatu osiągniętego w 2014 roku nie udało się Grupie w pełni wykonać prognoz wyników na 2014 rok. - Poziom przychodów był tylko o 7 proc. mniejszy od zakładanych w prognozie, więc mieścił się w granicy błędu. Prognozę zysków musieliśmy jednak skorygować w dół. Na wynikach 2014 roku zaciążyły głównie: załamanie się kursu rubla rosyjskiego w IV kw. 2014 r. oraz konieczność utworzenia rezerwy na należności przeterminowane powyżej roku na 1,2 mln zł – tłumaczy decyzję Piotr Szewczyk.

Zgodnie z opublikowaną wcześniej prognozą skonsolidowanych wyników finansowych na rok 2014 r. przychody ze sprzedaży miały wynieść 94,2 mln zł, zysk EBITDA 16,4 mln zł, zysk EBIT 14,4 mln zł, a zysk netto 11,5 mln zł.
- Mimo zawirowań polityczno-gospodarczych na Wschodzie z optymizmem patrzymy na ten rok. Spodziewamy się dwucyfrowego tempa wzrostu wyników rok do roku. Myślę, że założona w strategii poprawa o 10-20 proc. jest jak najbardziej realna. Nasz backlog na koniec czwartego kwartału 2014 r. wyniósł 23,2 mln zł i był porównywalny rdr – powiedział Piotr Szewczyk.

APS Energia kontynuuje proces przenosin notowań z rynku NC na rynek główny GPW. Jednak z uwagi na niską wycenę akcji wstępnie planowana emisja zostanie ograniczona a proces będzie wznowiony najprawdopodobniej w czerwcu 2015 roku.

Prezes przyznał, że Grupa APS Energia jest beneficjentem obecnych i przyszłych inwestycji realizowanych w sektorze energetycznym w Polsce, zarówno w generacji, jak i przesyle oraz dystrybucji. Spółka prowadzi wiele rozmów o uczestnictwie w realizacji dużych projektów energetycznych zarówno na dostawy systemów zasilania dostarczanych przez APS Energia, jak i prac integracyjnych w zakresie AKPiA, w których specjalizuje się ENAP. - Rynki wschodnie mają dla nas kluczowe znaczenie, dlatego w ciągu miesiąca zamierzamy uruchomić w Rosji montownię naszych urządzeń. Rok 2014 był dla nas w Rosji rekordowy, a zlecenia mamy na tym rynku zapewnione co najmniej do roku 2018. Nie rezygnujemy jednak z ekspansji zagranicznej. Mamy już dobre sygnały i doświadczenia we współpracy z firmami na rynku tureckim i partnerami z regionu South Eastern Europe. Szukamy obecnie możliwości realizacji projektów na rynkach Ameryki Północnej i Południowej. Chcemy zdecydowanie być obecni w Unii Europejskiej – wylicza prezes Szewczyk.

APS Energia kontynuuje też proces budowy nowego zakładu w Stanisławowie Pierwszym pod Warszawą. W tej chwili spółka oczekuje na pozwolenie na budowę. Prace budowlane powinny się rozpocząć w II kwartale 2015 roku.

---
Źródło: APS Energia

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-1