reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© firaxissmooke dreamstime.com Nauka | 09 lutego 2015

3 polskie zespoły badawcze z szansą na 20 mln EUR

Projekty polskich naukowców przeszły do kolejnego etapu konkursu „Teaming for Excellence” KE. Teraz dostaną po 500 tys. EUR na opracowanie szczegółowych biznesplanów, a jeśli wygrają, otrzymają 20 mln EUR.
Konkurs „Teaming for Excellence” to część unijnego programu Horyzont 2020. Organizatorem konkursu jest Komisja Europejska. W sumie zgłoszono do niego 169 projektów, w tym 19 z naszego kraju. Wybrane w konkursie instytucje mają szansę rozwinąć strategiczne partnerstwo z wiodącymi ośrodkami badawczymi w Europie.

Wśród 31 pozytywnie ocenionych przez Komisję Europejską projektów znalazły się:
  • Wrocławskie Centrum Doskonałości

    Wrocławskie Centrum Doskonałości (Wroclaw Center for Excellence) to wspólny pomysł politechnicznych wydziałów: Mechanicznego i Podstawowych Problemów Techniki oraz Instytutu Fraunhofera w Dreźnie i Uniwersytetu w Würzburgu. W centrum mają być prowadzone działania w dwóch obszarach: fotoniki i nanomateriałów. Wyniki badań znajdą zastosowanie m.in. w medycynie, telekomunikacji, ochronie środowiska oraz przemyśle motoryzacyjnym.

  • Cezamat Environment w Warszawie

    Projekt CEZAMAT-Environment będzie dotyczyć innowacyjnych, samoorganizujących się sieci czujników chemicznych i biochemicznych, umożliwiających wykrywanie zagrożeń dla środowiska. -Budowanie inteligentnych, samoorganizujących się i autonomicznych sieci bezprzewodowych czujników wymaga wiedzy i umiejętności z zakresu wielu różnych dziedzin, które posiadamy dzięki współpracy z naszymi partnerami w konsorcjum CEZAMAT - podkreśla prof. Romuald B. Beck, wiceprezes ds. naukowych w Cezamacie.

  • Międzynarodowe Centrum Badań Innowacyjnych Bioproduktów w Łodzi

    - Nowe Centrum Doskonałości pomoże regionowi łódzkiemu w uzyskaniu konkurencyjnej pozycji w nauce, a w dalszej perspektywie w rozwoju innowacji w regionie – mówi prof. Stanisław Bielecki. - Ambicją projektu ICRI-BioM jest konsolidacja wysiłków badawczych w kierunku interdyscyplinarnego podejścia do badań polimerów i materiałów pochodzenia biologicznego. W ciągu kilku pierwszych lat Centrum będzie wspierane ze środków Unii Europejskiej, które pomogą w budowaniu silnej międzynarodowej jednostki badawczej. Władze regionalne i krajowe będą bezpośrednio zaangażowane w ten proces, co ma kluczowe znaczenie dla pomyślnej realizacji Teamingu.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-1