reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© firaxissmooke dreamstime.com Nauka | 09 lutego 2015

3 polskie zespoły badawcze z szansą na 20 mln EUR

Projekty polskich naukowców przeszły do kolejnego etapu konkursu „Teaming for Excellence” KE. Teraz dostaną po 500 tys. EUR na opracowanie szczegółowych biznesplanów, a jeśli wygrają, otrzymają 20 mln EUR.

Konkurs „Teaming for Excellence” to część unijnego programu Horyzont 2020. Organizatorem konkursu jest Komisja Europejska. W sumie zgłoszono do niego 169 projektów, w tym 19 z naszego kraju. Wybrane w konkursie instytucje mają szansę rozwinąć strategiczne partnerstwo z wiodącymi ośrodkami badawczymi w Europie. Wśród 31 pozytywnie ocenionych przez Komisję Europejską projektów znalazły się:
  • Wrocławskie Centrum Doskonałości Wrocławskie Centrum Doskonałości (Wroclaw Center for Excellence) to wspólny pomysł politechnicznych wydziałów: Mechanicznego i Podstawowych Problemów Techniki oraz Instytutu Fraunhofera w Dreźnie i Uniwersytetu w Würzburgu. W centrum mają być prowadzone działania w dwóch obszarach: fotoniki i nanomateriałów. Wyniki badań znajdą zastosowanie m.in. w medycynie, telekomunikacji, ochronie środowiska oraz przemyśle motoryzacyjnym.
  • Cezamat Environment w Warszawie Projekt CEZAMAT-Environment będzie dotyczyć innowacyjnych, samoorganizujących się sieci czujników chemicznych i biochemicznych, umożliwiających wykrywanie zagrożeń dla środowiska. -Budowanie inteligentnych, samoorganizujących się i autonomicznych sieci bezprzewodowych czujników wymaga wiedzy i umiejętności z zakresu wielu różnych dziedzin, które posiadamy dzięki współpracy z naszymi partnerami w konsorcjum CEZAMAT - podkreśla prof. Romuald B. Beck, wiceprezes ds. naukowych w Cezamacie.
  • Międzynarodowe Centrum Badań Innowacyjnych Bioproduktów w Łodzi - Nowe Centrum Doskonałości pomoże regionowi łódzkiemu w uzyskaniu konkurencyjnej pozycji w nauce, a w dalszej perspektywie w rozwoju innowacji w regionie – mówi prof. Stanisław Bielecki. - Ambicją projektu ICRI-BioM jest konsolidacja wysiłków badawczych w kierunku interdyscyplinarnego podejścia do badań polimerów i materiałów pochodzenia biologicznego. W ciągu kilku pierwszych lat Centrum będzie wspierane ze środków Unii Europejskiej, które pomogą w budowaniu silnej międzynarodowej jednostki badawczej. Władze regionalne i krajowe będą bezpośrednio zaangażowane w ten proces, co ma kluczowe znaczenie dla pomyślnej realizacji Teamingu.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 12 2020 12:15 V18.6.4-2