reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© mirusiek dreamstime.com Nauka | 04 lutego 2015

DNA wchodzi do fotoniki i elektroniki

Naukowcy korzystający z dofinansowania ze środków UE opracowują nowatorskie biomateriały, które zgodnie z oczekiwaniami w istotny sposób wpłyną na zastosowania elektroniki biodegradowalnej.
W finansowanym ze środków UE projekcie "Functionalized biopolymers for application in molecular electronics and in photonics" (BIOMOLEC) naukowcy z wiodących laboratoriów z całej Europy zwiększają funkcjonalność i domieszkują dobrze znane biopolimery, jak np. DNA — fotoaktywnymi chromoforami. Powinno to pomóc opracować materiały charakteryzujące się regulowaną ruchliwością ładunku i doskonałymi nieliniowymi właściwościami optycznymi.

W efekcie prac nad projektem otrzymano materiały polimerowe przydatne do zastosowań elektroniki molekularnej, a w szczególności tranzystorów polowych.

Zastosowane w materiałach nanoobiekty (nanosłupki i nanostruktury drutowe) mogą zmieniać nieliniowe właściwości optyczne takich systemów. To odkrycie ma istotne znaczenie dla wzmocnienia nieorganicznych materiałów matrycowych i stworzenia nowej bezdotykowej metody orientowania pionowego molekuł ciekłokrystalicznych w wyświetlaczach.

Ustalenia projektu są ważne dla dziedzin tak różnych jak przetwarzanie sygnałów optycznych, elektronika molekularna i przekształcanie energii słonecznej. Rozwój nowych materiałów i wiedzy w zakresie materiałów biodegradowalnych i odnawialnych przyniesie korzyści, ponieważ XXI wiek jest uważany za erę fotoniki.

---
Źródło: europa.eu

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 26 2018 11:55 V11.1.1-2