reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© mirusiek dreamstime.com Nauka | 04 lutego 2015

DNA wchodzi do fotoniki i elektroniki

Naukowcy korzystający z dofinansowania ze środków UE opracowują nowatorskie biomateriały, które zgodnie z oczekiwaniami w istotny sposób wpłyną na zastosowania elektroniki biodegradowalnej.
W finansowanym ze środków UE projekcie "Functionalized biopolymers for application in molecular electronics and in photonics" (BIOMOLEC) naukowcy z wiodących laboratoriów z całej Europy zwiększają funkcjonalność i domieszkują dobrze znane biopolimery, jak np. DNA — fotoaktywnymi chromoforami. Powinno to pomóc opracować materiały charakteryzujące się regulowaną ruchliwością ładunku i doskonałymi nieliniowymi właściwościami optycznymi.

W efekcie prac nad projektem otrzymano materiały polimerowe przydatne do zastosowań elektroniki molekularnej, a w szczególności tranzystorów polowych.

Zastosowane w materiałach nanoobiekty (nanosłupki i nanostruktury drutowe) mogą zmieniać nieliniowe właściwości optyczne takich systemów. To odkrycie ma istotne znaczenie dla wzmocnienia nieorganicznych materiałów matrycowych i stworzenia nowej bezdotykowej metody orientowania pionowego molekuł ciekłokrystalicznych w wyświetlaczach.

Ustalenia projektu są ważne dla dziedzin tak różnych jak przetwarzanie sygnałów optycznych, elektronika molekularna i przekształcanie energii słonecznej. Rozwój nowych materiałów i wiedzy w zakresie materiałów biodegradowalnych i odnawialnych przyniesie korzyści, ponieważ XXI wiek jest uważany za erę fotoniki.

---
Źródło: europa.eu

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-1