reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 04 lutego 2015

Verteks ułatwi pracę chirurgom kręgosłupa

Polscy inżynierowie we współpracy z chirurgiem z Chicago rozpoczęli projekt Magellan, mający na celu opracowanie systemu nawigacji śródoperacyjnej, który pozwoli chirurgowi widzieć wnętrze pacjenta bez cięcia tkanek.
- Pierwszym zadaniem, które stoi przed nami jest połączenie dwóch technologii: pozycjonowania oraz modelowania w 3D; wszystko pod kątem neuronawigacji, czyli nawigacji na potrzeby operacji neurochirugicznych – mówi Arkadiusz Śmigielski, prezes spółek OptiNav i OptiMedi, które odpowiadają za technologie niezbędne do realizacji projektu Magellan. Trzecim partnerem nowo utworzonej spółki Verteks, odpowiedzialnej za to przedsięwzięcie, jest Kris Siemionow, znany chirurg ortopeda, specjalizujący się w leczeniu schorzeń kręgosłupa, który mieszka i pracuje w Chicago. Siemionow w swojej karierze już niejednokrotnie angażował się we współpracę z naukowcami i przedsiębiorcami, gdy w grę wchodził rozwój urządzeń i technologii stosowanych w chirurgii kręgosłupa. Został wyróżniony kilkoma patentami i jest konsultantem wielu firm medycznych.

Pomysł utworzenia spółki w Stanach Zjednoczonych był dość oczywisty, biorąc pod uwagę profil działalności firmy Verteks. Systemy neuronawigacji są tam w powszechnym użyciu, przy operacjach głowy wykorzystuje je nawet 90% ośrodków prowadzących takie zabiegi. Jednocześnie, chociaż sama technologia jest dobrze znana, przy operacjach kręgosłupa nasycenie rynku jest niewielkie: w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej można mówić jedynie o 10-20%. – I tu właśnie jest ogromna przestrzeń dla nas – ocenia Arkadiusz Śmigielski.

Verteks chce więc wykorzystać niszę na rynku, ale plany spółki obejmują także znaczne unowocześnienie obecnych systemów nawigacji wspomagających pracę chirurgów – lekarze mają wykorzystywać podczas operacji okulary do rozszerzonej rzeczywistości. Przygotowana wizualizacja wnętrza pacjenta będzie bazować na wykonanej wcześniej tomografii komputerowej, a obraz ma być rzucany na to, co lekarz widzi podczas operacji – właśnie przez okulary AR. Technologia ma zwiększyć szybkość i precyzję operacji oraz zmniejszyć liczbę błędów, niepotrzebnych cięć i ilości usuniętej zdrowej tkanki. Jak na razie na świecie w użytku komercyjnym nie ma takich systemów wykorzystujących okulary do wirtualnej rzeczywistości.

Projekt Magellan okazał się na tyle obiecujący, że spółka otrzymała propozycję założenia biura od inkubatora Matter, znajdującego się w Chicago i skupiającego wybrane start-upy z branży medycznej. Jak podkreśla prezes OptiNav i OptiMedi, inżynierowie zajmujący się projektem pozostaną w Polsce, ale to Stany Zjednoczone będą w przyszłości głównym ośrodkiem marketingu i sprzedaży.

Kiedy? Harmonogram przewiduje, że wprowadzenie produktu na rynek zajmie około trzech lat. – Na razie skupiamy się na pierwszym etapie, czyli na powiązaniu nawigacji obrazowej i modelowania 3D, co powinno zająć nam około pół roku. Dodanie do tego okularów do rozszerzonej rzeczywistości przewidujemy na rok 2016, więc po około dwóch latach powinniśmy mieć gotowy prototyp – mówi Arkadiusz Śmigielski. Kolejny rok wypełnią takie działania, jak uzyskanie odpowiednich certyfikatów czy badania kliniczne.

Nasz rozmówca ocenia, że wartość projektu wyniesie około 5 mln USD. Pierwsza faza, która nie obejmuje przygotowania produktu do wprowadzenia na rynek, jest mniej kosztowna i szacowana jest na 2-3 mln PLN. – Na razie finansujemy projekt ze środków własnych. Dostaliśmy niewielkie wsparcie od inwestorów prywatnych ze Stanów Zjednoczonych, ale szukamy innych źródeł i prowadzimy rozmowy z funduszami – mówi Arkadiusz Śmigielski.

Domeną słupskiej firmy OptiNav są systemy wizyjne związane z zaawansowaną analizą i przetwarzaniem obrazu 2D i 3D, ale spółka tworzy także systemy pomiarowe, testujące i kontrolne dla wielu branż. W 2009 roku OptiNav wydzieliła część działalności związaną z branżą medyczną, tworząc razem z Agencją Rozwoju Pomorza spółkę zależną OptiMedi. OptiMedi zajmuje się przetwarzaniem obrazów medycznych (X-Ray, CT, MR), głównie pod kątem planowania przedoperacyjnego i operacyjnego, modelowania narzędzi chirurgicznych w 3D oraz ich drukiem 3D, szczególnie dla ortopedii.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 25 2018 19:10 V11.1.0-2