
© carabiner dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |
Przegląd wydarzeń 2014 roku – świat
Nokia przechodzi wielkie przemiany, Tesla rozpoczęła inwestycję w gigafabrykę akumulatorów, a Nobla z fizyki otrzymali twórcy niebieskich LED-ów. Co jeszcze wydarzyło się w 2015 roku?
Zacznijmy od październikowej decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk: Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura otrzymali Nagrodę Nobla za wynalezienie diod emitujących niebieskie światło, które umożliwiły powstanie jasnych i energooszczędnych źródeł światła białego. Odkrycie naukowców sprawiło, że w XXI wieku porzucamy tradycyjne światło żarowe, na rzecz energooszczędnego oświetlenia LED.
Wróćmy jednak do firm działających w branży elektronicznej. W 2014 roku obserwowaliśmy wiele przejęć wśród producentów półprzewodników. Naturalnie jedną z najgłośniejszych transakcji było ogłoszone w sierpniu przejęcie International Rectifier przez Infineon. Niemiecki producent półprzewodników przeznaczył na tę akwizycję około 3 mld USD. Z kolei w październiku Qualcomm poinformował o kupnie za 2,5 mld USD brytyjskiego producenta chipów - firmy CSR, pioniera w dziedzinie technologii Bluetooth. W tym samym miesiącu Murata ogłosiła podpisanie porozumienia dotyczącego przejęcia wszystkich akcji firmy Peregrine, całkowita wartość transakcji wynosi 471 mln USD.
Ostatni miesiąc 2014 roku przyniósł kolejną wielką fuzję: Cypress Semiconductor oraz Spansion postanowiły połączyć siły, a wartość nowo powstałej firmy, giganta na światowym rynku mikrokontrolerów i specjalistycznych pamięci przeznaczonych do systemów embedded, wyniesie 4 mld USD.
Natomiast nieco wcześniej, w październiku 2014 roku, IBM i GlobalFoundries porozumiały się w sprawie przejęcia działu półprzewodników IBM. Co ciekawe, to sprzedający zapłaci kupującemu: pozbycie się nierentownego działu będzie kosztowało IBM 1,5 mld USD gotówką w ciągu trzech lat.
IBM podpisało także umowę z Lenovo dotyczącą sprzedaży działu serwerów x86. Wartość transakcji to 2,3 mld USD.
A co u innych światowych gigantów zajmujących się m.in. elektroniką konsumpcyjną? Philips ostatecznie porzucił produkcję telewizorów przekazując ostatnie 30% udziałów w TP Vision, joint venture z TPV Technology. Royal Philips zostawił sobie jednak tantiemy tantiemy z tytułu używania swojej nazwy. Koncern pozbył się także biznesu sprzętu audiowizualnego sprzedając go amerykańskiej firmie muzycznej Gibson Brands za 135 mln PLN.
Pozostańmy jeszcze na chwilę w branży RTV, bowiem w październiku Reuters poinformował, że LG Electronics nie będzie już produkował telewizorów plazmowych. Koreańska spółka zamierza skupić się na produkcji telewizorów LCD oraz ekranów OLED.
W lutym Sony ogłosiło plan restrukturyzacji obejmujący między innymi sprzedaż biznesu komputerowego i zwolnienie 5 tys. osób. Nowa firma założona przez Japan Industrial Partners zajmie się produkcją komputerów Vaio. Sony zachowa 5% udziałów w spółce.
Poza tym w 2014 roku Kimball International, jeden z największych EMS-ów prowadzących swoją działalność w Polsce, ogłosił wydzielenie osobnej firmy zajmującej się usługami EMS, General Electric sprzedał dział AGD, Apple przejął Beats, Bosch wykupił udziały Siemensa w BSH, a General Electric sprzedał dział AGD.
Nie próżnowała również Tesla Motors, która w marcu ogłosiła zamiar wybudowania gigafabryki akumulatorów. Inwestycja ma być warta 5 mld USD, w zakładzie zlokalizowanym w USA znajdzie pracę 6,5 tys. osób, a do 2020 roku z linii produkcyjnych mają schodzić akumulatory do 500 tys. samochodów elektrycznych rocznie. Tesla Motors szacuje, że ceny akumulatorów spadną o ponad 30% za kWh.
Naturalnie nie sposób zapomnieć o zmianach w Nokii. Jesienią 2013 roku Microsoft ogłosił przejęcie biznesu telefonów komórkowych Nokii za 5,44 mld EUR. Rok później amerykański koncern zadecydował o wycofywaniu marki z rynku: smartfony będą funkcjonowały pod nazwą Microsoft Lumia.
Nokia natomiast w 2014 roku ogłosiła nową strategię, w ramach której zamierza oprzeć swoja działalność na trzech filarach:
- dział Networks (dawniej firma NSN, należąca w 100% do Nokii) oferuje pełną infrastrukturę oprogramowanie, sprzęt oraz usługi dla operatorów;
- dział HERE skupia się na inteligentnych technologiach lokalizacyjnych;
- dział Technologies zajmuje się rozwojem innowacyjnych technologii oraz zdobywaniem i zarządzaniem patentami.