reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© grzegorz kula dreamstime.com Rynki | 23 grudnia 2014

Biometria nowym trendem w rozwoju smartfonów

Do roku 2016, sensory biometryczne znajdą zastosowanie w około 40 procentach wyprodukowanych smartfonów. Gartner mówi też o zmierzchu dominacji Windows.
Jak twierdzą analitycy Gartner, rozpoznawanie odcisku palca będzie najpopularniejszą funkcja biometryczną, wprowadzoną przez większość producentów smartfonów. Innymi funkcjami biometrycznymi - jednak już nieporównywalnie mniej popularnymi - będą rozpoznawanie twarzy, tęczówki, głosu czy układu żył na dłoni. Funkcje biometryczne upowszechnią się również w szeregu urządzeń wearables, współpracujących bezpośrednio ze smartfonami, do których wciąż będą przesyłane dane celem przeprowadzenia identyfikacji i analizy uzyskanych danych.

Rozwój smartfonów i tabletów oznacza również spadek dominującej pozycji Windows. Gartner przewiduje, że do roku 2017, jedna trzecia użytkowników na rynkach wschodzących nie będzie miała żadnego urządzenia opartego o Windows.

W czasach poprzedzających erę smartfonów, komputer osobisty z Windows był zwykle jedynym urządzeniem, umożliwiającym połączenie się z Internetem. Na dojrzałych rynkach stopień nasycenia komputerami osobistymi jest wciąż wysoki – Gartner szacuje, że około 90% użytkowników posiada PC z Windows. Jednak na rynkach rozwijających się sytuacja jest już inna - znaczna część klientów nie ma i nigdy nie będzie mieć komputera z Windows.

‘Na rynkach dojrzałych, PC jest częścią większego ekosystemu dla dojrzałych konsumentów, używających poszczególnych urządzeń w zależności od tego gdzie się znajdują i co robią’ mówi Mikako Kitagawa z Gartner. ‘W przypadku rynków wschodzących, pierwszym urządzeniem podłączonym do Internetu jest zwykle telefon z przeglądarką. Wzrost popularności smartfonów i związany z tym spadek ich cen powoduje, iż takie urządzenie można nabyć za 50 USD lub nawet mniej. Następnym urządzeniem tych użytkowników stanie się zapewne smartfon z większym wyświetlaczem lub lepszą funkcjonalnością. Ze względu na to, iż technologia dotykowa będzie im dobrze znana, ci użytkownicy wybiorą zapewne fablet czy tablet zamiast komputera PC’.

Źródło: Gartner

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2