reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© grzegorz kula dreamstime.com Rynki | 23 grudnia 2014

Biometria nowym trendem w rozwoju smartfonów

Do roku 2016, sensory biometryczne znajdą zastosowanie w około 40 procentach wyprodukowanych smartfonów. Gartner mówi też o zmierzchu dominacji Windows.
Jak twierdzą analitycy Gartner, rozpoznawanie odcisku palca będzie najpopularniejszą funkcja biometryczną, wprowadzoną przez większość producentów smartfonów. Innymi funkcjami biometrycznymi - jednak już nieporównywalnie mniej popularnymi - będą rozpoznawanie twarzy, tęczówki, głosu czy układu żył na dłoni. Funkcje biometryczne upowszechnią się również w szeregu urządzeń wearables, współpracujących bezpośrednio ze smartfonami, do których wciąż będą przesyłane dane celem przeprowadzenia identyfikacji i analizy uzyskanych danych.

Rozwój smartfonów i tabletów oznacza również spadek dominującej pozycji Windows. Gartner przewiduje, że do roku 2017, jedna trzecia użytkowników na rynkach wschodzących nie będzie miała żadnego urządzenia opartego o Windows.

W czasach poprzedzających erę smartfonów, komputer osobisty z Windows był zwykle jedynym urządzeniem, umożliwiającym połączenie się z Internetem. Na dojrzałych rynkach stopień nasycenia komputerami osobistymi jest wciąż wysoki – Gartner szacuje, że około 90% użytkowników posiada PC z Windows. Jednak na rynkach rozwijających się sytuacja jest już inna - znaczna część klientów nie ma i nigdy nie będzie mieć komputera z Windows.

‘Na rynkach dojrzałych, PC jest częścią większego ekosystemu dla dojrzałych konsumentów, używających poszczególnych urządzeń w zależności od tego gdzie się znajdują i co robią’ mówi Mikako Kitagawa z Gartner. ‘W przypadku rynków wschodzących, pierwszym urządzeniem podłączonym do Internetu jest zwykle telefon z przeglądarką. Wzrost popularności smartfonów i związany z tym spadek ich cen powoduje, iż takie urządzenie można nabyć za 50 USD lub nawet mniej. Następnym urządzeniem tych użytkowników stanie się zapewne smartfon z większym wyświetlaczem lub lepszą funkcjonalnością. Ze względu na to, iż technologia dotykowa będzie im dobrze znana, ci użytkownicy wybiorą zapewne fablet czy tablet zamiast komputera PC’.

Źródło: Gartner
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 11 2018 12:47 V11.8.0-2