reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© feng yu dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 08 grudnia 2014

Powstanie broń do rażenia elektromagnetycznego

„Impulsowe działo elektromagnetyczne” oraz „Mikrofalowa broń obezwładniająca” to dwa z pięciu projektów rekomendowanych do dofinansowania przez NCBR, których łączny budżet szacowany jest na 400 mln PLN.
- Jeśli projekty zakończą się pomyślnie, zamiast pociskami będziemy strzelać wiązkami fotonów - mówi w „Pulsie Biznesu” Ryszard Kardasz, prezes Przemysłowego Centrum Optyki oraz PIT Radwar.

Pod koniec listopada Narodowy Fundusz Badań i Rozwoju rozstrzygnął konkurs na programy i projekty w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa w konkursie dotyczącym opracowania systemów uzbrojenia z użyciem tzw. energii skierowanej.. Wojskowa Akademia Techniczna jest

- W chwili obecnej nowe systemy uzbrojenia takie jak Impulsowe działa elektromagnetyczne, systemy laserowe i mikrofalowa broń obezwładniająca, są w obszarze zainteresowania armii większości krajów. (...) Nową broń do rażenia elektromagnetycznego będzie można wykorzystać zarówno w warunkach pokoju, wojny oraz przejściowych. W przypadku pokoju, broń (zwłaszcza obezwładniająca) będzie mogła (po przyjęciu właściwych rozwiązań legislacyjnych) być użyta przez służby mundurowe, zwłaszcza Policję, do opanowania agresywnych jednostek/tłumu podczas imprez masowych (...). Broń taka nie powoduje uszczerbku na zdrowiu, a jej skutki odczuwane są tylko podczas bezpośredniego bycia poddanym jej rażeniu. W warunkach przejściowych przedmiotowa broń będzie mogła zostać wykorzystana do zwalczania działań terrorystycznych, na przykład w przypadku wzięcia przez terrorystów/agresorów zakładników – czytamy w założeniach do projektu „Nowe systemy uzbrojenia i obrony w zakresie energii skierowanej” opublikowanych przez NCBR.
liderem czterech z nich, a PIT-Radwar – jednego. W konsorcjach znalazły się także m.in. Politechnika Warszawska, Wrocławska i Gdańska, ITME oraz firmy takie jak: Radiotechnika Marketing, PCO, Zakłady Mechaniczne Tarnów czy MESKO. Czas realizacji projektów wyniesie od 6 nawet do 10 lat. W tym roku wydatki na prace badawcze wyniosą ponad 40 mln PLN.

- W konkursach na konkretnie sprecyzowane tematy badawcze finansowane są przedsięwzięcia, które w największym stopniu rokują rzeczywiste zwiększenie bezpieczeństwa narodowego. Celem realizowanych programów i projektów jest nie tylko zwiększenie potencjału polskich podmiotów naukowych i przemysłowych, ale także dążenie do niezależności technologicznej poprzez tworzenie polskiego „know- how” w zakresie krytycznych technologii w zakresie bezpieczeństwa i obronności państwa – czytamy na stronach NCBR.

Pozostałe trzy projekty z listy rankingowej NCBR to: „Metody i Sposoby Ochrony i Obrony przed Impulsami HPM (High Power Microwave)”, „Infrastruktura badawcza w zakresie nowych technologii związanych z generatorami do wytwarzania wysokomocowych impulsów promieniowania elektromagnetycznego, anten nadawczych impulsów HPM, HPRF, RFDF, technologii materiałowych związanych z ochroną i obroną, aparatury pomiarowej”, „Laserowe Systemy Broni Skierowanej Energii Laserowe Systemy Broni Nieśmiercionośnej”.

---
Źródło: „Puls Biznesu”, NCBR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1