reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© otnaydur dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 30 września 2014

WB Electronics i Raytheon podpisały list intencyjny o współpracy

WB Electronics: „Wchodzimy do gry na zbudowanie najważniejszego systemu obronnego Polski.”

Firma WB Electronics z Ożarowa podpisała list intencyjny o współpracy z amerykańskim koncernem Raytheon. Przedsiębiorstwa będą współpracować przy tworzeniu systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego dla Polski. WB Electronics i Raytheon będą współpracować szczególnie przy tworzeniu oprogramowania przeznaczonego do realizacji szkoleń i symulacji sytuacji taktycznej oraz testowania gotowości bojowej i sprawności systemu oraz stopnia przeszkolenia personelu wojskowego przyszłego systemu obrony powietrznej kraju.
- Inicjatywy podejmowane przez WB Electronics wspólnie z koncernem Raytheon są dowodem na dużą wolę współpracy amerykańskich i polskich firm podczas budowy systemu Wisła, opartego na najnowszej wersji zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. WB Electronics, jako lider wojskowej elektroniki może aktywnie uczestniczyć w budowie tarczy Polski, dzieląc się dotychczasowymi doświadczeniami i opracowanymi rozwiązaniami – powiedział Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics.
List intencyjny pomiędzy Raytheon i WB Electronics zakłada również współpracę przy rozwijaniu wzajemnego potencjału eksportowego na rynki międzynarodowe. Obecnie wśród najważniejszych zadań stojących przed Siłami Zbrojnymi RP jest zbudowanie nowoczesnego systemu obrony powietrznej, tzw. tarczy Polski. Przypomnijmy, że zgodnie z „Planem modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022” w ramach programu Wisła, polska armia ma pozyskać zestawy przeciwlotnicze średniego zasięgu, zdolne razić cele powietrzne do 100 km oraz posiadające zdolności zwalczania rakiet balistycznych. W tej chwili zakończył się dialog techniczny z oferentami i do postępowania zaproszono dwa podmioty: konsorcjum EUROSAM (Thales i MBDA -Francja) oferujące zestaw SAMP/T oraz firmę Raytheon (USA) oferującą zestawy Patriot. - Będziemy ściśle współpracowali z polskim przemysłem przy opracowaniu systemu Patriot Nowej Generacji. Planujemy także jego 50% udział w budowie tarczy. Połowa funduszy wydanych na zakup naszego systemu wróci do Polski, powstaną tysiące miejsc pracy - zapewnia w „Pulsie Biznesu” John P. Braid, wiceprezes Raytheona odpowiedzialny za Polskę. Raytheon w zeszłym tygodniu podpisał także umowę z firmą KenBIT, działającą w branży cyfrowej łączności radiowej i przewodowej. Porozumienie dotyczy rozwoju współpracy biznesowej pomiędzy firmami w związku z budową polskiego systemu obrony przeciwlotniczego średniego zasięgu nowej generacji Wisła, a w szczególności "w dziedzinach dowodzenia i zarządzania w zakresie sprzętu, podsystemów, symulacji i oprogramowania oraz integracji na poziomie systemów, weryfikacji, walidacji i testów". Wcześniej, 2 września, Raytheon zawarł umowę o współpracy z firmą Mesko. - Prace skupią się one na stworzeniu wyposażenia, produkcji oraz rozwoju programu systemu obrony przeciwlotniczej Wisła. Mesko jest firmą o uznanej renomie, która już dostarcza polskiej armii wyroby wysokiej jakości. Chciałbym, abyśmy stworzyli relacje długookresowe, które w przyszłości wykroczą poza działania związane z realizacją programu Wisła – mówił wówczas Michael Shaugnessy, wiceprezes Raytheon.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 09 2020 11:27 V18.6.11-1