reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexan24-dreamstime.com Nauka | 26 sierpnia 2014

Studenci PŚ świetni w konstruowaniu bezzałogowców

Jednym z elementów projektu realizowanego na PŚ był udział w zawodach bezzałogowych i autonomicznie sterowanych obiektów latających klasy mikro w Holandii. Polacy zdobyli tam czwarte miejsce.

Akcja wywiadowczo-ratunkowa obejmująca elementy zarządzania kryzysowego to główne zadanie przed którym stanął reprezentujący Politechnikę Śląską zespół High Flyers podczas międzynarodowych zawodów w Holandii połączonych z konferencją IMAV. Polacy poradzili sobie z tym wyzwaniem bardzo dobrze, zajmując w efekcie 4 miejsce. Udział w zawodach sfinansowany został z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Generacja Przyszłości , wspierającego studiujących na polskich uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów i innowatorów.

Jury konkursu doceniło zbudowany przez studentów z Politechniki Śląskiej obiekt za autonomiczny lot nad miasteczkiem i trafne zlokalizowanie przeszkód na drogach, a także inspekcję wskazanego budynku, samodzielny start oraz wielokrotne precyzyjne lądowanie. Polska platforma jako jedna z nielicznych potrafiła swobodnie manewrować w warunkach, w których średnia prędkość wiatru wynosiła 35km/h. Zespół High Flyers startując z trzema platformami wielowirnikowymi HF-Dron, HF-6X oraz Ardu-6X ustąpił miejsca tylko trzem drużynom: National University of Singapore, Team Dipole z Niemiec oraz Ecole Nationale de l'Aviation Civile z Francji.

Projekt „Rozwój bezzałogowych systemów latających wyposażonych w moduły widzenia maszynowego oraz wielofunkcyjne układy sterowania zwiększające stopień autonomii lotu”, realizowany jest na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, pod kierunkiem dr inż. Romana Czyby przy wsparciu merytorycznym dr inż. Marcina Lemanowicza oraz mgr inż. Grzegorza Szafrańskiego.IMAV (International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition) to międzynarodowa konferencja połączona z zawodami bezzałogowych i autonomicznie sterowanych obiektów latających klasy mikro.

---
Źródło: © Politechnika Śląska, MNiSW

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2