reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexander-podshivalov-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 13 sierpnia 2014

Wymiana liczników ma przyśpieszyć

Rząd przyspiesza prace legalizacyjne, wspierające wartą 9 mld zł wymianę liczników energii
Rząd pracuje nad ustawą, która ma przyspieszyć wymianę obecnych liczników energii na liczniki inteligentne. Według informacji Gazety Wyborczej ‘projekt ustawy przewiduje, że firmy, które są operatorami systemu dystrybucyjnego (grupy Enea, Energa, PGE, Tauron, RWE), będą wymieniać liczniki na podstawie rządowego rozporządzenia’.

Jak informowaliśmy wcześniej, Polskę obowiązuje unijna dyrektywa, nakładająca obowiązek wymiany 80% liczników do roku 2020. W przypadku Polski to 13 milionów urządzeń, a koszty samej wymiany to według analizy Ministerstwa Gospodarki z 2012 roku inwestycja na poziomie 9 mld zł.

Dyrektywa unijna uzależnia wymianę liczników od ‘ekonomicznej oceny długoterminowych kosztów i korzyści indywidualnego konsumenta’. Zapis ten powoduje, iż firmy dystrybucyjne ociągają się z ich wymianą i do tej pory przeprowadzono w Polsce zaledwie kilka pilotażowych programów. Na dzień dzisiejszy nie ma jednak w Polsce przepisów, które jednoznacznie nakazywałyby wymianę liczników i realizację dyrektywy. Teraz jednak ma się to zmienić - nowe prawo ma wymusić taki obowiązek.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1