reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Nokia Przemysł elektroniczny | 25 kwietnia 2014

Nokia: wycieczka w przeszłość

Nokia - Connecting People - fanów tej spółki połączył m.in. charakterystyczny dzwonek i nieśmiertelny model 3310. Teraz produkcję telefonów przejmie Microsoft i wygląda na to, że marka zniknie z rynku.


Transakcja przejęcia biznesu telefonów komórkowych Nokii przez Microsoft to jedna z najgłośniejszych akwizycji w ciągu ostatnich lat. Nic dziwnego, w erze przedsmartfonowej to właśnie telefony komórkowe Nokii były prawdziwym hitem. Firma uczestniczyła też w historycznym wydarzeniu – pierwsza na świecie rozmowa GSM odbyła się właśnie przy użyciu telefonu fińskiej spółki w 1991 roku. Dopiero w 2012 roku Nokia spadła z piedestału i pozycję lidera w sprzedaży telefonów komórkowych przejął Samsung. Jednak na liście najlepiej sprzedających się modeli wszech czasów znajdziemy sporo urządzeń pod marką Nokii. W tym oczywiście Nokia 3310, która weszła na rynek w 2000 roku i uchodzi za niezniszczalną. Jednak w rankingu ogłoszonym przez „The Telegraph” zwycięstwo odniósł inny model – Nokia 1110, która zadebiutowała w 2005 roku i kupiło ją 250 mln użytkowników na świecie. Warto też zwrócić uwagę przynajmniej na jeden model telefonu Nokii - 8810, który zdobył olbrzymią popularność dzięki filmowi „Matrix” braci Wachowskich. Telefon z klapką był wówczas prawdziwym hitem. Udając się w podróż sentymentalną nie można zapomnieć o charakterystycznym dźwięku. „Nokia Tune” zaczerpnięto z XIX-wiecznego utworu „Gran Vals”, którego autorem jest Francisco Tarrega.
Łezka kręci się w oku. Takiego dzwonka można używać bez problemu i dzisiaj, nowej wersji natomiast doczekała się klasyczna gra w węża. Ręka do góry, kto tracił czas zbierając punkciki na monochromatycznym ekranie? „Snake” pojawił się w 1997 roku w telefonie Nokia 6110, a jeśli chcemy pobawić się dzisiaj, ekran dotykowej Nokii zamienia się właśnie w Nokię 3310. A jak to się wszystko zaczęło? W 1865 roku Fredrik Idestam założył przetwórnię drewna. Sześć lat później na rzeką Nokianvirta powstał drugi zakład, a rzeka zainspirowała Frederika do wybrania nazwy dla swojej firmy – Nokia. Ówczesne logo firmy przedstawiało rybę, w fińskich fabryczkach powstawał papier, a świat nie miał jeszcze pojęcia nawet o tranzystorach i nic nie zapowiadało powstania potężnej spółki technologicznej. Kolejnym krokiem milowym w historii Nokii były bowiem kalosze. Finnish Rubber Works rozpoczęły działalność w 1898 roku, a dwie dekady później firmę przejęła Nokia. Dzisiaj fińska spółka nie produkuje już opon i płaszczy przeciwdeszczowych, ale kalosze Nokii stały się prawdziwym klasykiem. W 1912 roku powstała Fińska Fabryka Kabli, która stworzyła podwaliny pod działalność Nokii w przemyśle elektronicznym. Przez wiele lat zarówno Nokia, Finnish Rubber Works oraz Fabryka Kabli działały jako niezależne spółki. Do oficjalnego połączenia doszło w 1967 roku. Nokia miała wówczas pięć głównych obszarów działalności: guma, kable, drewno, elektronika i generowanie energii. Nowy rozdział rozpoczął się w 1979 roku, gdy Nokia i fiński producent telewizorów Salora utworzyli spółkę joint venture o nazwie Mobira Oy. Trzy lata później na rynku pojawił się pierwszy telefon samochodowy – Mobira Senator, a w 1987 roku Mobira Cityman – pierwszy przenośny telefon działający w sieci NMT, który kosztował ponad 4,5 tys. EUR. W tym samym roku Europa zadecydowała o przyjęciu standardu GSM, a trzy lata później Nokia podjęła strategiczną decyzję, by skoncentrować się na produkcji telefonów komórkowych i systemów telekomunikacyjnych. W tym momencie zaczęła się dobra passa firmy. Pomiędzy 1996 a 2001 rokiem obroty Nokii wzrosły niemal pięciokrotnie: z 6,5 mld EUR do 31 mld EUR, a w 2005 roku Nokia sprzedała swój miliardowy telefon. We wrześniu zeszłego roku firma znowu zadecydowała o zmianach – ogłoszono umowę z Microsoftem, a niegdyś największy producent telefonów komórkowych na świecie dziś kończy tę działalność. Foto: © Nokia
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 12 2020 12:15 V18.6.4-2