© GLIP
Przemysł elektroniczny | 09 kwietnia 2014
Wielodotykowe stoły, totemy i ekrany oraz hologramy to całkowicie autorskie produkty firmy Glip. Pracownicy poznańskiej spółki potwierdzają tezę o zdolnych polskich konstruktorach, bowiem to właśnie dzięki ich staraniom powstał stół wielodotykowy oparty na systemie Android, który obsługuje wiele systemów transmisji danych, w tym WiFi i Bluetooth. - Trudnością, z którą do tej pory nie poradziła sobie konkurencja, było zintegrowanie Bluetootha w urządzeniach wielkopowierzchniowych. Nam udało się to zrobić dzięki pracy naszego działu programistycznego – opowiada Przemysław Kozłowski, prezes Glip.
Rozwiązaniom poznańskiej spółki uważnie przyglądają się amerykańscy i azjatyccy dostawcy komponentów do stołów wielodotykowych. – Jesteśmy w kontakcie z producentami podzespołów. Pomagamy w rozwiązaniu problemów technicznych związanych z zagadnieniami transmisji danych przez Bluetooth do wielkopowierzchniowych stołów dotykowych. Mamy nadzieję, że stworzymy rozwiązanie, które okaże się rynkowym przebojem – mówi Kozłowski.
Zintegrowanie Bluetootha w urządzeniach wielkopowierzchniowych bazujących na Android pozwoliło zacieśnić współpracę z inną spółką pochodzącą z Wielkopolski. – Kontakt z twórcą kostki DICE+, Patrykiem Strzelewiczem, mamy już od momentu powstania prototypu urządzenia. Wiadomo było, że będziemy pracowali nad stołem obsługującym elektroniczną kostkę do gry. – Kozłowski dodaje, że w ten sposób stoły Glip zyskały wymiar rozrywkowy i nie ukrywa, że liczy na spore zainteresowanie takimi produktami. Dzięki nowej funkcjonalności, Glip zamierza szukać klientów na przykład wśród właścicieli kawiarni i restauracji. Już wkrótce pierwszy stół przeznaczony do składania zamówień pojawi się w poznańskiej restauracji. To pierwsze komercyjne wdrożenie tego typu w Polsce i jedno z nielicznych na świecie.
Firma rozpoczęła sprzedaż jesienią zeszłego roku i wciąż pojawiają się nowe zamówienia, a prezes Glip podkreśla, że trwa rozwój sieci firm partnerskich, które zajmują się sprzedażą. - Być może wejdziemy z naszymi urządzeniami do któregoś z dużych dystrybutorów elektroniki w kraju. Patrzymy też coraz częściej za granicę, bo jesteśmy konkurencyjni cenowo i wyprzedzamy technologicznie to co jest dostępne na zachodzie i na wschodzie – mówi Kozłowski. Spółka szuka też nowych ludzi do pracy.
Według Przemysława Kozłowskiego największym osiągnięciem komercyjnym firmy było współtworzenie Mobilnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego – multimedialnej wystawy trwającej od grudnia ubiegłego roku do końca stycznia 2014 roku. – Praktycznie nie było tam tradycyjnych eksponatów, a zdjęcia i filmy zaprezentowano na naszych produktach pokazując pełną gamę możliwości firmy – mówi Kozłowski. Glip może się też pochwalić wyróżnieniem w konkursie Innowacyjna Wielkopolska za hologram, który powstał nieco na marginesie głównych prac spółki, a teraz wygląda na to, że może stać się ważnym elementem działalności. – W tej chwili mocno rozwijamy działalność związaną z hologramami, bo spływa do nas coraz więcej zapytań w tej sprawie – zaznacza Przemysław Kozłowski.
Plany na przyszłość? – Kluczowy jest rozwój technologii ekranów pojemnościowych w naszych urządzeniach – stwierdza nasz rozmówca. Przy okazji zdradza też, że już w maju, we współpracy z jednym z producentów wiat przystankowych, firma zaprezentuje interaktywny przystanek z możliwością integracji różnego rodzaju dodatkowych aplikacji, takich jak systemy map czy śledzenie pojazdów oraz oczywiście możliwością prezentacji treści reklamowych.
Foto: © GLIP
Glip rośnie dzięki wielkopowierzchniowym stołom
Niewielka firma z Poznania nie narzeka na brak pracy. Sprzedaż rośnie, a twórcy stołów dotykowych pracują nad rozwojem swoich produktów.
Wielodotykowe stoły, totemy i ekrany oraz hologramy to całkowicie autorskie produkty firmy Glip. Pracownicy poznańskiej spółki potwierdzają tezę o zdolnych polskich konstruktorach, bowiem to właśnie dzięki ich staraniom powstał stół wielodotykowy oparty na systemie Android, który obsługuje wiele systemów transmisji danych, w tym WiFi i Bluetooth. - Trudnością, z którą do tej pory nie poradziła sobie konkurencja, było zintegrowanie Bluetootha w urządzeniach wielkopowierzchniowych. Nam udało się to zrobić dzięki pracy naszego działu programistycznego – opowiada Przemysław Kozłowski, prezes Glip.



Tygodniowy przegląd wiadomości
LG Electronics oficjalnie powiadomiło o kolejnej inwestycji w naszym kraju. Mniejszą, ale niezwykle istotną z punku rozwoju firmy inwestycję zrealizowała niedawno polska firma Siltegro.
Świąteczny pokaz robotów
Bloomingdale’s w Nowym Jorku odwiedziły w tym roku roboty ABB, które grają świąteczne piosenki, podają kawę i przyozdabiają choinkę.
TOP 6 dostawców smartfonów
Zanim przekonamy się, jak wysiłki licznych Mikołajów wpłynęły na sprzedaż smartfonów przed świętami, sprawdźmy kto sprzedawał najwięcej tych urządzeń w trzecim kwartale.
Nowa spółka Toyoty przyspieszy rozwój aut elektrycznych i autonomicznych
MIRISE Technologies to nowa spółka Toyoty i DENSO, której zadaniem jest opracowanie nowych generacji półprzewodników, aby przyspieszyć rozwój zelektryfikowanych i autonomicznych pojazdów.
Chińskie media: Samsung dołoży 8 mld USD do chińskiej fabryki pamięci
Samsung Electronics zamierza przeznaczyć dodatkowe 8 mld USD na inwestycję w fabrykę pamięci w Xian w związku z przewidywanym wzrostem popytu na te układy – raportuje Reuters powołując się na nieoficjalne informacje chińskich mediów.
Intel: trendy technologiczne na 2020 rok
Kiedyś w świecie biznesu pojawią się faktyczne potrzeby uzasadniające rozwój np. komputerów kwantowych czy blockchain, jednak w tym artykule Intel skupia się na kilku najważniejszych technologiach, które powinny pojawić się w 2020 roku.
LG Electronics zainwestuje 320 mln PLN w aglomeracji wrocławskiej
LG Electronics Wrocław będzie produkowało separatory bezpieczeństwa do baterii litowo-jonowych wykorzystywanych m.in. w samochodach elektrycznych – poinformowała oficjalnie firma podczas konferencji prasowej. LG zatrudni 150 nowych pracowników.
KUKA restrukturyzuje segment Robotics
KUKA ogłosiła restrukturyzację pododdziałów z segmentu Robotics, zajmujących się rozwiązaniami automatyzacji procesów produkcyjnych.
Bosch i Mercedes-Benz rozpoczynają pilotażowy projekt zautomatyzowanej usługi przewozowej
Zautomatyzowane Mercedesy klasy S zapewniają komunikację między West San José, a centrum miasta. Bosch dostarcza komponenty do zautomatyzowanej jazdy miejskiej, które zostają określone przez alians obu firm.
Murata kończy produkcję w dwóch lokalizacjach
Saitama Murata Manufacturing, spółka zależna Murata Manufacturing Co., kończy działalność w swoich oddziałach produkcyjnych: Shantou S.E.Z. Huajian Electronics oraz Hua Jiuh Technology.
Trwa pierwszy etap budowy nowej hali Kradex
Od wbicia pierwszej łopaty we wrześniu tego roku nie minęło zbyt wiele czasu, ale widać już mury nowej hali magazynowo-produkcyjnej firmy Kradex, dostawcy plastikowych obudów dla branży elektronicznej.
PZ Cormay ogłosił wezwanie na Orphee
Spółka chce skupić brakujący pakiet 2,57% akcji i wycofać Orphee z obrotu giełdowego. Celem wzywającego jest pełna integracja w ramach grupy oraz realizacja synergii.
LuminalLED otworzył nową fabrykę
Oficjalne otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w Mołdawii miało miejsce ostatniego dnia listopada 2019 roku.
Dyski SSD oferują już 4-5 TB miejsca
Pamięci SSD nowej generacji wypierają przestarzałe dyski HDD. Pozwalają znacznie szybciej przetwarzać dane, przyspieszając tym samym działanie komputerów. SSD wkrótce trafią do konsol nowej generacji, co może oznaczać gamingową rewolucję.
Politechnika Gdańska otwiera cztery nowe Centra Badawcze
Kilka tygodni po otrzymaniu statusu uczelni badawczej oraz dodatkowej dotacji z ministerstwa w wysokości ponad 200 mln PLN, Politechnika Gdańska powołała cztery nowe Centra Badawcze.
Czeka nas poprawa na rynku sprzętu do produkcji chipów
W 2020 roku odbicie, a 2021 rok ma być rekordowy – organizacja SEMI przedstawiła prognozy dotyczące światowego rynku sprzętu do produkcji półprzewodników.
Granty NCN dla naukowców z Łukasiewicz - ITME
Trzy nowe projekty Łukasiewicz - ITME zostaną sfinansowane w ramach grantów Narodowego Centrum Nauki.
Potęga technologii, czyli 2020 rok pod znakiem 5G
W przyszłym roku ponad pół miliarda smartfonów będzie wyposażonych w chipy sztucznej inteligencji – eksperci Deloitte przedstawiają trendy, jakie zdominują rynek w najbliższych latach.
Ruszą nowe projekty grafenowe
W ramach inicjatywy Graphene Flagship zrealizowanych zostanie 11 nowych projektów, których celem będzie komercjalizacja prototypowych rozwiązań opartych na grafenie.
Pierwsze polskie oprogramowanie dla satelity ESA wylatuje na orbitę
To pierwszy raz, gdy zaprojektowany i wykonany w Polsce tzw. flight software dla satelity ESA zostanie uruchomiony na orbicie. Projekt zrealizowała warszawska firma GMV Innovating Solutions.
Medicalgorithmics planuje emisję akcji
Medicalgorithmics jesienią ubiegłego roku rozpoczął przegląd opcji strategicznych, w związku z czym zarząd spółki podjął właśnie decyzję o pozyskaniu kapitału w trybie emisji akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Infoscan rozpoczyna komercyjne badania w Hiszpanii
Firma telemedyczna Infoscan SA uruchamia umowę z Giromed Institute, hiszpańskim dystrybutorem sprzętu medycznego. Aktualnie trwają szkolenia pracowników instytutu, a do Hiszpanii trafiło pierwsze 10 urządzeń.
ZF uruchomi trzecie centrum R&D w Chinach
Nowy ośrodek badań i rozwoju ZF Friedrichshafen AG powstaje w Guangzhou, w południowych Chinach. Firma podpisała z przedstawicielami władz lokalnych porozumienie w tej sprawie i zamierza zainwestować w centrum około 90 mln EUR.
Ericsson zapłaci 1 mld USD kary
Szwedzka firma zawarła ugodę i zgodziła się zapłacić karę w wysokości ponad 1 mld USD za korupcję – poinformował Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ).
Załaduj więcej newsów
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Most Read