reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© cumypah-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 18 marca 2014

Modernizacja armii szansą dla zbrojeniówki

- Jesteśmy na początku faktycznej konsolidacji i strukturalizacji obszaru biznesowego pod nazwą Polska Grupa Zbrojeniowa i chcemy to zakończyć do końca III kw. bieżącego roku - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa


”Uzbrojenie polskiej armii źródłem sukcesu polskiego przemysłu” – to temat konferencji naukowej, która odbyła się wczoraj, 17 marca w siedzibie Wojskowych Zakładów Mechanicznych S.A. w Siemianowicach Śląskich.
- To już ostatni moment, aby polski przemysł obronny konsolidować. Potrzebujemy silnego partnera, który nie konkuruje z samym sobą i potrafi realizować duże projekty - mówił minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas konferencji.
- Jesteśmy gotowi do współpracy i rozmów, ale linia jakości sprzętu i uzbrojenia dla wojska jest nieprzekraczalna. Za ogromne środki przeznaczone na rozwój sił zbrojnych oczekujemy nowoczesnego sprzętu. Resort obrony nie będzie łatwym partnerem, ale będziemy preferowali polski przemysł – zapewnił szef resortu obrony Tomasz Siemoniak. - Siemianowice to miejsce sukcesu polskiego przemysłu. To tu produkowany jest KTO Rosomak. Wspieramy WZM, podpisaliśmy kolejne umowy. To buduje nowe miejsca pracy – podkreślił minister. Minister obrony podczas konferencji przypomniał dwa fakty z 2013 roku. Po pierwsze, we wrześniu Rada Ministrów przyjęła wieloletni program modernizacji armii, w którym przeznaczono duże kwoty na ten cel, a który zaowocuje powstaniem nowych miejsce pracy. Po drugie, w zeszłym roku podjęto też decyzję o konsolidacji sektora zbrojeniowego w Polsce.
- Konsolidacja sektora obronnego pozwoli na najbardziej efektywne wykorzystanie potencjału naszego przemysłu zbrojeniowego – mówił uczestniczący w konferencji Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa.
Ministerstwo Skarbu pracuje nad konsolidacją spółek z sektora obronnego w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. - Dzięki konsolidacji kapitałowej zwiększymy współpracę i koordynację działań spółek sektora obronnego. 130 mld PLN, które w ciągu 10 lat MON przeznaczy na modernizację techniczną polskiej armii powinno w jak największej części zostać wydane na zakupy polskiego uzbrojenia, w polskich fabrykach zbrojeniowych. Realizacja tego zadania jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed Polską Grupą Zbrojeniową - powiedział Włodzimierz Karpiński. Dzięki konsolidacji powstanie silna grupa, z przychodami sięgającymi 5 mld PLN, która pozwoli utrzymać i stworzyć miejsca pracy bezpośrednio dla 14 tys., a pośrednio nawet dla 40-50 tys. osób. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. została zarejestrowana w KRS w grudniu 2013 roku. W pierwszym etapie do PGZ włączonych zostanie 11 spółek z grupy Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych, Huta Stalowa Wola, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej i spółki z portfela Agencji Rozwoju Przemysłu. W drugim etapie skonsolidowane zostaną spółki produkcyjne i handlowe z Grupy Polskiego Holdingu Obronnego. Konferencja w WZM w Siemianowicach odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który w liście skierowanym do uczestników i organizatorów napisał m.in.:- Mamy już opracowany dziesięcioletni program modernizacji technicznej wojska, który przewiduje nakłady o wartości ok. 130 mld PLN. Musimy tę szansę dobrze wykorzystać, nie tylko dla polskiej armii, ale także dla konkurencyjności krajowego przemysłu i rozwoju nauki. Jednym z ważnych wyzwań jest np. program systemów bezzałogowych. Powinien on w jak największym stopniu spożytkować te elementy polskiej myśli naukowej i technicznej, które są konkurencyjne na rynkach światowych, dając nowy impuls dla rozwoju polskiej automatyki, informatyki i robotyki. --- Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Skarbu Państwa
reklama
reklama
September 18 2020 12:10 V18.10.12-2