reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 24 lutego 2014

Powstaje największy fundusz zaawansowanych technologii na polskim rynku

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Pitango Venture Capital i INVESTIN podpisały umowę w ramach programu BRIdge VC. Utworzenie funduszu to przełom w finansowaniu B+R w Polsce, komentuje dyrektor NCBR.

[br[Pitango, największy izraelski fundusz venture capital, wspólnie z polską Grupą INVESTIN utworzy fundusz inwestycyjny Pitango Investin Ventures (PI Ventures) zarządzający kapitałem w wysokości 210 mln PLN. Ponad połowę tej kwoty zapewni Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. - Innowacyjne produkty nie powstają w urzędniczych gabinetach. Powstają tam, gdzie biznes spotyka się z nauką. Dlatego naszą rolą jest stwarzać warunki, by współpraca tych dwóch sektorów była jak najbardziej efektywna. Umowa dziś zawarta powinna przynieść już niebawem konkretne efekty - mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Utworzenie tego funduszu to przełom w finansowaniu B+R w Polsce. Wspólne inwestowanie środków publicznych i prywatnych połączone z zaangażowaniem funduszy inwestycyjnych otwiera niespotykane dotąd możliwości - mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
- Reprezentowany przez nasze zespoły badawcze wysoki poziom pozwala wierzyć, że za 3-4 lata będziemy świadkami wejścia polskiej spółki na NASDAQ - dodaje dyrektor NCBR.
Realizowany przez NCBR program BRIdge VC ma na celu stymulowanie inwestycji w rozwój nowych technologii. Oferuje publiczno-prywatne wsparcie komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych z udziałem funduszy typu venture capital. Nowatorska formuła finansowania pozwoli polskim innowacyjnym projektom pokonać problem luki inwestycyjnej. - Polska gospodarka udowodniła swoją odporność na zawirowania ekonomiczne, stale wykazując wzrost gospodarczy pomimo kryzysu i spowolnienia w Europie. Polskie firmy i innowatorzy tworzą rosnącą liczbę rentownych rozwiązań technologicznych, co jest niezbędnym elementem rozwoju rynku venture capital - podkreśla Rami Kalish, partner zarządzający i współzałożyciel Pitango. Pitango Venture Capital zarządza kapitałem o wartości ponad 1,6 mld USD i jest największą grupą venture capital w Izraelu. Od momentu założenia w 1993 roku fundusz zainwestował w ponad 180 spółek technologicznych. Niektóre z nich upublicznione przez wprowadzenie na NASDAQ, inne stały się częścią korporacji takich jak Apple, Microsoft, Cisco, IBM, czy Oracle. Pitango Investin Ventures (PI Ventures) będzie największym funduszem zaawansowanych technologii na polskim rynku i pierwszym utworzonym w ramach programu BRIdge VC. Zapewni wieloletnie finansowanie spółek portfelowych, a także stałe wsparcie biznesowe na etapie rozwoju produktu oraz przy budowaniu relacji międzynarodowych z globalnymi klientami i partnerami strategicznymi.
- Chcemy, by tak jak 20 lat temu w Izraelu program Yozma przyspieszył inwestycje w rozwój zaawansowanych technologii, tak fundusz Pitango Investin Ventures pomógł polskim firmom technologicznym osiągać globalne sukcesy. Jesteśmy dumni, że możemy brać aktywny udział w rozwoju polskiej innowacyjności - mówi Władysław Halbersztadt, partner zarządzający Pitango Investin Ventures oraz współzałożyciel grupy INVESTIN.
- Bardzo pozytywnie oceniamy skalę i jakość możliwości biznesowych polskiego sektora technologicznego i potencjału, jaki on oferuje. Wierzymy, że nasze projekty zapewnią inwestorom ponadprzeciętne zyski, a także ugruntują w Polsce światowe standardy venture capital finansującego rozwój zaawansowanych technologii - dodaje Piotr Koral, prezes Grupy INVESTIN. Profil inwestycyjny funduszu PI Ventures obejmuje różne etapy rozwoju firm i branże, w tym software, hardware, komunikację, internet i media, aplikacje mobilne, bezpieczeństwo sieci, technologie materiałowe, urządzenia medyczne oraz agrotechnologie. --- Źródło: NCBR
reklama
reklama
May 12 2021 10:24 V18.17.4-2