reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© fouquin-christophe-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 30 stycznia 2014

Amica przejęła około połowę udziałów FagorMastercook na polskim rynku

Amica ma za sobą bardzo dobry czwarty kwartał i przed sobą świetny rok 2014. Sprzedaż krajowa grupy zdecydowanie wzrosła – raportują analitycy DM Trigon.

Na wzrost sprzedaży wpływ miały między innymi problemy jednego z ważniejszych konkurentów, jakim był Mastercook. W samym czwartym kwartale sprzedaż może sięgnąć 500 mln PLN, o około 12% więcej r/r.

Nadal negatywny wpływ na poziom rentowności będzie miała pozostająca pod presją rubla sprzedaż na rynku rosyjskim. Warto przypomnieć, że w drugim kwartale pogorszenie relacji kursu rubla do euro spowodowało utratę marży przez Amikę na poziomie około 2 mln PLN. Negatywny wpływ kursu rubla będzie zdecydowanie bardziej widoczny w ostatnim kwartale roku. Biorąc to pod uwagę, analitycy szacują marżę brutto na poziomie około 30%, nieco poniżej poziomów z I połowy 2013 roku, ale z uwagi na skalę obrotu powyżej poziomu z trzeciego kwartału.

Według prognoz DM Trigon wynik EBITDA w ostatnim kwartale sięgnie 43 mln PLN, o 28% więcej niż w roku poprzednim. W całym roku zysk EBITDA przekroczy 120 mln PLN.

Przejęcie około połowy udziałów rynkowych marki Mastercook pozytywnie wpływać będzie na poziom sprzedaży i zysków grupy również w 2014 roku. Zdaniem analityków DM Trigon realne jest zwiększenie wyniku EBITDA do ponad 135 mln PLN (tj. ponad 10% r/r). Zysk netto może sięgnąć około 75 mln PLN.

Prognozy uwzględniają dalszy wzrost kosztów ogólnych (sprzedaży i ogólnego zarządu).

---
Źródło: DM Trigon

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-2