reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© fouquin-christophe-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 30 stycznia 2014

Amica przejęła około połowę udziałów FagorMastercook na polskim rynku

Amica ma za sobą bardzo dobry czwarty kwartał i przed sobą świetny rok 2014. Sprzedaż krajowa grupy zdecydowanie wzrosła – raportują analitycy DM Trigon.

Na wzrost sprzedaży wpływ miały między innymi problemy jednego z ważniejszych konkurentów, jakim był Mastercook. W samym czwartym kwartale sprzedaż może sięgnąć 500 mln PLN, o około 12% więcej r/r.

Nadal negatywny wpływ na poziom rentowności będzie miała pozostająca pod presją rubla sprzedaż na rynku rosyjskim. Warto przypomnieć, że w drugim kwartale pogorszenie relacji kursu rubla do euro spowodowało utratę marży przez Amikę na poziomie około 2 mln PLN. Negatywny wpływ kursu rubla będzie zdecydowanie bardziej widoczny w ostatnim kwartale roku. Biorąc to pod uwagę, analitycy szacują marżę brutto na poziomie około 30%, nieco poniżej poziomów z I połowy 2013 roku, ale z uwagi na skalę obrotu powyżej poziomu z trzeciego kwartału.

Według prognoz DM Trigon wynik EBITDA w ostatnim kwartale sięgnie 43 mln PLN, o 28% więcej niż w roku poprzednim. W całym roku zysk EBITDA przekroczy 120 mln PLN.

Przejęcie około połowy udziałów rynkowych marki Mastercook pozytywnie wpływać będzie na poziom sprzedaży i zysków grupy również w 2014 roku. Zdaniem analityków DM Trigon realne jest zwiększenie wyniku EBITDA do ponad 135 mln PLN (tj. ponad 10% r/r). Zysk netto może sięgnąć około 75 mln PLN.

Prognozy uwzględniają dalszy wzrost kosztów ogólnych (sprzedaży i ogólnego zarządu).

---
Źródło: DM Trigon

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 26 2018 11:55 V11.1.1-1