reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© wilfred-stanley-sussenbach-dreamstime.com Wiązki | 16 stycznia 2014

Solidarność podsumowuje 2013 rok w Yazaki

Zakładowa „Solidarność” Yazaki Automotive Products Poland ocenia ubiegły rok jako korzystny dla załogi pod względem zarobków. Wzrosło też zatrudnienie.

W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy zatrudnienie w spółce Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie wzrosło o 600 pracowników. Obecnie w firmie pracuje ponad 1900 osób. Systematycznie rośnie też liczba członków zakładowej Solidarności. [/i]- Od sierpnia do związku zapisało się ponad 100 pracowników. Do związku należy 25% załogi. Im nas będzie więcej, tym łatwiej będzie upominać się o wyższe wynagrodzenia i lepsze warunki pracy[/i] - mówi Katarzyna Grabowska, przewodnicząca Solidarności w firmie.

Wszyscy zatrudnieni w spółce posiadają umowy o pracę na czas nieokreślony lub na czas określony. - Na podstawie umowy na czas określony pracownik może być zatrudniony maksymalnie przez 24 miesiące. Po tym okresie umowa jest przekształcana w umowę na czas nieokreślony. To efekt porozumienia, które podpisaliśmy z pracodawcą pod koniec 2011 roku - dodaje przewodnicząca „S”.

Ubiegły rok był korzystny dla załogi pod względem zarobków. Pod koniec grudnia komisja zakładowa NSZZ Solidarność wynegocjowała dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników, którzy przyszli do pracy w dni wcześniej zaplanowane jako wolne. W ciągu tego miesiąca było pięć takich dniówek, a osoby, które przepracowały wszystkie, mogły sobie dorobić minimum 1600 PLN.

Było to jedno z dwóch porozumień podpisanych w 2013 roku przez zakładową Solidarność z pracodawcą. Wcześniejsze zostało zawarte na początku sierpnia i zagwarantowało załodze wzrost stawek zasadniczych od 100 do 150 PLN brutto oraz podwyżki w podobnej kwocie od 1 stycznia 2014 roku. Premia na Boże Narodzenie wzrosła z 250 do 800 PLN na rękę, a dofinansowanie „wczasów pod gruszą” o 100%.

Solidarność w firmie powstała we wrześniu 2006 roku. - Pracowaliśmy w nadgodzinach, przez sześć dni w tygodniu, a nie przekładało się to na nasze wynagrodzenia i warunki pracy. Ludzie się zbuntowali, mieli już dość – wspomina Grabowska. Podkreśla, że od tego momentu związek cały czas upomina się o lepsze warunki pracy.

Efektem rozmów z pracodawcą jest także systematyczny wzrost odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, który w 2015 roku osiągnie poziom zapisany w ustawie.

Właścicielem spółki jest japoński koncern Yazaki. Zakład zajmuje się produkcją samochodowych wiązek elektrycznych.

---
Źródło: „Solidarność”

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 26 2018 11:55 V11.1.1-1