reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© mmortal-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 08 stycznia 2014

Przegląd wydarzeń 2013 roku – świat

Sprzedaż Nokii – to pierwsze przychodzi do głowy, gdy mowa o najważniejszych wydarzeniach 2013 roku w branży elektroniki. O czym jeszcze pisaliśmy w ciągu minionych 12 miesięcy?

Druk 3D, elektronika do noszenia „wearables”, ekrany OLED, telewizory 4K – o tym wszystkim mogliście przeczytać na naszym portalu. Sporo działo się też w światowych koncernach w 2013 roku. Przypomnijmy:

Sprzedaż Nokii

Microsoft przejął biznes komórkowy fińskiej Nokii. Wartość transakcji ogłoszonej we wrześniu to 5,44 mld EUR. - Kontynuacja naszej dotychczasowej strategii spowodowałaby wielkie problemy. Nie mamy wątpliwości, że to właściwa decyzja – skomentował prezes Risto Siilasmaa.

Finowie skoncentrują się na trzech obszarach działalności: Nokia Solutions Networks dostarczającym rozwiązań telekomunikacyjnych, HERE - działającym w obszarze elektronicznych map i nawigacji oraz Advanced Technologies zajmującym się rozwojem technologii i licencjami.

A propos Microsoftu: sporym wydarzeniem było też odejście ze stanowiska CEO Steve’a Ballmera.

Applied Materials przejmie Tokyo Electron

Powstanie prawdziwy tytan dostarczający sprzęt do produkcji układów scalonych: Applied Materials, numer jeden w rankingu producentów sprzętu do produkcji chipów, przejmie Tokyo Electron, trzecią pod względem wielkości spółkę w tym zestawieniu. Transakcja zostanie przeprowadzona bezgotówkowo, a w efekcie powstanie firma o wartości 29 mld USD. Transakcja jest oceniana na 7,06 mld USD i jej zamknięcie przewidziane jest na drugi kwartał 2014 roku.

Koch Industries przejmuje Molex

Znany koncern chemiczno-paliwowy Koch Industries poinformował we wrześniu o kupnie spółki Molex Incorporated za 7,2 mld USD. Po zamknięciu transakcji, Molex zostanie spółką zależną Koch Industries, w której zarządzie pozostaną dotychczasowe osoby. Molex zachowa także swoją nazwę.

Charles Koch, prezes i dyrektor generalny Koch Industries uważa, że przejęcie Molex doskonale wpasowuje się w kulturę działania firmy i zapewnia koncernowi nowy, znaczący obszar rozwoju.

Duże rozstania

Jedni się łączą, inni rozstają. W zeszłym roku Ericsson i STMicroelectronics w sierpniu poinformowały o zamknięciu transakcji rozdzielenia spółki joint-venture ST-Ericsson. Ericsson przejął działalność związaną z modemami LTE, do szwedzkiej spółki przeszło około 1800 pracowników ST-Ericsson.

Także w sierpniu, Nokia została jedynym właścicielem spółki NSN, która od tej pory nazywa się Nokia Solutions Networks, zamiast Nokia Siemens and Networks. Spółka joint venture Nokii i Siemensa powstała w kwietniu 2006 roku. W Polsce zatrudnia około 2,4 tys. pracowników.

ASMPT przejmuje DEK

ASM Pacific Technology Limited poinformował w grudniu o zawarciu umowy z firmami Dover Printing & Identification Inc. oraz Dover Corporation dotyczącą przejęcia firmy DEK. ASMPT zintegruje biznes DEK w swoim segmencie SMT, powstałym na bazie przejęcia przez ASMPT w roku 2011 biznesu maszyn SMT SIPLACE od Siemens. Dzięki doświadczeniom w procesie sitodruku i montażu komponentów, połączone SIPLACE oraz DEK będą w stanie zaoferować klientom unikalne rozwiązania o najwyższej jakości i efektywności.

Giganci zwalniają

Hewlett-Packard zwolnił najwięcej pracowników w mijającym roku w Stanach Zjednoczonych. Pracę w spółce straciło 27 tys. osób. Ale zwalniali też inni. Oto tylko część informacji, które podawaliśmy na naszym portalu:

- styczeń: Nokia zapowiedziała kolejną falę zwolnień, tym razem w dziale IT. Redukcje obejmą przeszło 1 tys. osób.

- marzec: Motorola Mobility zwolni 1,2 tys. osób. Google zapowiada kolejne ostre cięcia w Motorola Mobility. Redukcje dotkną 10% zatrudnionych. Decyzja o zwolnieniach to kontynuacja wcześniejszych redukcji zatrudnienia. W sierpniu zeszłego roku z firmą pożegnało się aż 4 tys. osób.

- czerwiec: nawet 8 tys. osób może stracić pracę w IBM. Nowy plan restrukturyzacyjny IBM zakłada zwolnienie 6-8 tys. pracowników na całym świecie. W USA pierwsze osoby otrzymują już wypowiedzenia.

- sierpień: Cisco zwolni 4 tys. osób. Spółka zamierza zwolnić 5% swoich pracowników na świecie, by zmniejszyć koszty i skupić się na zyskownych obszarach w obliczu spadku popytu na urządzenia sieciowe Cisco.

- wrzesień: Siemens zwolni 15 tys. osób. Ostre cięcia to część wartego 6 mld EUR planu oszczędnościowego spółki. Jedna trzecia zapowiadanej redukcji etatów będzie miała miejsce w Niemczech. Siemens zatrudnia na świecie około 370 tys. osób.

- wrzesień: BlackBerry może pozbyć się tysięcy pracowników. W marcu 2013 roku BlackBerry zatrudniało 12,7 tys. osób na świecie. Pracę może stracić nawet 40% załogi.

- październik: Toshiba ogłosiła plan restrukturyzacyjny, który zakłada między innymi redukcję 50% osób zatrudnionych przy produkcji telewizorów.

- listopad: EADS zwolni 8 tys. osób. Redukcje dotkną pracowników działu zbrojeniowo-lotniczego Airbus Defence & Space francusko-niemieckiej firmy.

Panasonic kończy z plazmą

W listopadzie japoński koncern ogłosił koniec produkcji telewizorów plazmowych. Panasonic zakończy wszelką działalność w tym sektorze do marca bieżącego roku. Spółka rezygnuje z nieopłacalnej produkcji, a niewykorzystane środki zamierza przeznaczyć na rozwój technologii OLED.

Dell przejęty przez Della

Michael Dell wraz z firmą inwestycyjną Silver Lake Partners zostali oficjalnie właścicielami firmy Dell. Udziałowcy wyrazili zgodę na wykup akcji 12 września, a finalizacja transakcji miała miejsce 28 października. Kwota transakcji to około 24,9 mld USD.

Trudna sytuacja na rynku PV

„Bosch wycofuje się z rynku PV”, „Siemens żegna się z fotowoltaiką”, „Kolejne bankructwo na rynku PV” (niemiecka spółka Conergy), „Komax ostatecznie wycofuje się z biznesu solarnego”, „Upadek Suntech” – to tytuły, które pojawiały się na naszym portalu.

Smartfony w górę, PC w dół

IHS ocenia, że sprzedaż smartfonów w kolejnych latach będzie rosła średnio o 15,8% rocznie. Prognozy wyglądają następująco:
  • rok 2013 – 897 mln sztuk
  • rok 2014 – 1,1 mld sztuk
  • rok 2015 – 1,2 mld sztuk
  • rok 2016 – 1,4 mld sztuk.
Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja w branży komputerów stacjonarnych. Kolejne kwartały przynoszą spadki sprzedaży, bo klienci wybierają urządzenia mobilne. Sprzedaż komputerów stacjonarnych w 2013 roku ma spaść o 10,1% - najmocniej w historii.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2