reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Nauka | 09 września 2013

Wielopoziomowe PWM – większa sprawność w sterowaniu LEDami?

Naukowcy z Politechniki w Hong Kongu opracowali wielopoziomową metodę sterowania diodami LED, co ma zaowocować ogólnie lepszą efektywnością – możliwe będzie m.in. osiąganie wyższego natężenia światła przy tej samej mocy (lm/W) w stosunku do rozwiązań konwencjonalnych.
Naukowcy z Politechniki w Hong Kongu, z wydziału Inżynierii Elektroniki i Informatyki opracowali metodę sterowania diodami LED, która opiera się w pewnym sensie na modulacji PWM, lecz nieco zmodyfikowanej. Nowo opracowana technika zaowocować ma wyższą efektywnością i oszczędnościami w zużyciu energii.

Zysk w tej oszczędności sięgać ma 15%. Zaczyna mieć to znaczenie szczególnie przy dużych aplikacjach, jak np. bilbordy LED. Przy tej samej mocy możliwe też będzie osiąganie większej efektywności świetlnej, tj. osiąganie lepszych wyników wydajności lm/W. Dane te osiągnięto przez porównanie nowej metody z tymi tradycyjnymi, opartymi o konwencjonalne sterowanie PWM i driverami liniowymi.

Lecz to nie jedyne zalety omawianej techniki. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że metoda ta pozwala zmniejszyć wymagania dotyczące chłodzenia. Konieczność użycia mniejszych radiatorów, a tym samym zmniejszenie gotowego urządzenia, co może ucieszyć niejednego projektanta.

Całość polega na tym, że wprowadza się dodatkowe poziomy napięciowe, co powoduje, że nie ma tak dużych skoków prądowych. Kontrola nad jasnością diod ma być równie prosta, co w przypadku tradycyjnej metody PWM. MPWM umożliwia sterowanie od zerowego poziomu. Twórcy wspominają także o tym, że wszystkie wyżej wymienione cechy sprawiają, że nowa metoda pozwoli budować systemy bardziej ekologiczne, ale też ekonomiczniejsze.


© Evertiq
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 17 2019 14:20 V11.11.0-2