reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexander podshivalov dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 09 maja 2013

Silvermont: mikroarchitektura następnej generacji

Intel zapowiedział zupełnie nową mikroarchitekturę Silvermont, która cechuje się wysoką wydajnością i niskim poborem mocy.


Technologia ta została zaprojektowana specjalnie pod kątem niskiego zużycia energii w różnych segmentach rynku, od smartfonów do centrów danych. Mikroarchitektura Silvermont będzie podstawą szeregu innowacyjnych produktów, które wejdą do sprzedaży w dalszej części roku. Układy SoC będą wytwarzane w najnowocześniejszym, 22 nm procesie technologicznym Tri-Gate, który zapewnia znaczny wzrost wydajności i większą sprawność energetyczną. – Silvermont to wielki krok w przód i zupełnie nowy fundament technologiczny, który znajdzie zastosowanie w szerokiej gamie produktów i segmentów rynku – powiedział Dadi Perlmutter, wiceprezes i główny dyrektor ds. produktów w firmie Intel. – Wczesne próbki naszych 22-nanometrowych układów SoC, w tym Bay Trail i Avoton, już teraz zbierają pozytywne opinie klientów. W przyszłości zamierzamy przyspieszyć wprowadzanie kolejnych generacji tej mikroarchitektury, przechodząc na roczną kadencję. Mikroarchitektura Silvermont zapewnia najwyższą w branży wydajność na wat. Zrównoważona konstrukcja zapewnia szerszy zakres dynamiczny i płynnie skaluje się w górę oraz w dół pod względem wydajności i sprawności energetycznej. W różnych standardowych testach Silvermont uzyskuje też około trzykrotnie większą wydajność szczytową albo tę samą wydajność przy pięciokrotnie niższym poborze mocy, niż rdzeń procesora Intel Atom bieżącej generacji. Mikroarchitektura Silvermont była opracowywana i optymalizowana równolegle z 22-nanometrowym procesem SoC, który wykorzystuje rewolucyjne tranzystory 3D Tri-Gate. Dzięki zastosowaniu tej najnowocześniejszej technologii Intel może zapewnić znaczny wzrost wydajności i energooszczędności. Oto inne ważne cechy mikroarchitektury Silvermont:
  • Nowy mechanizm umożliwiający wykonywanie instrukcji poza kolejnością zapewnia najwyższą w tej klasie wydajność kodu jednowątkowego.
  • Nowa architektura wielordzeniowa skaluje się do ośmiu rdzeni i oferuje większą wydajność za sprawą wyższej przepustowości, niższych opóźnień i efektywniejszego wykonywania instrukcji poza kolejnością, co pozwala uzyskać bardziej zrównoważony i szybciej reagujący system.
  • Nowe instrukcje i technologie IA oferują wyższą wydajność, mechanizmy wirtualizacji i funkcje zarządzania zabezpieczeniami na użytek szerszej gamy produktów. Instrukcje te wykorzystują obsługę przetwarzania 64-bitowego oraz szeroką gamę zainstalowanego oprogramowania IA.
  • Ulepszone funkcje zarządzania zasilaniem obejmują nową, inteligentną technologię burst, poziom „C” o niskim poborze mocy oraz szerszy zakres dynamiczny dzięki wykorzystaniu intelowskich tranzystorów 3D. Obsługa technologii Intel Burst 2.0 w układach jedno- i wielordzeniowych zapewnia krótki czas reakcji zrównoważony z energooszczędnością.
Architektura dla szerokiego spektrum urządzeń komputerowych Mikroarchitektura Silvermont będzie fundamentem szerokiej gamy produktów 22 nm, które trafią na rynek później w tym roku. Wyższa wydajność na wat pozwoli uzyskać znaczny wzrost wydajności i skrócić czas reakcji urządzeń komputerowych skonstruowanych z wykorzystaniem tych produktów. Czterordzeniowy intelowski układ SoC „Bay Trail” ma pojawić się w tabletach w okresie świątecznym 2013 r. i zaoferować ponad dwukrotnie większą moc obliczeniową w porównaniu z bieżącą ofertą do tabletów1. Ze względu na elastyczność mikroarchitektury Silvermont odmiany platformy „Bay Trail” znajdą również zastosowanie w innych segmentach rynku, na przykład w laptopach klasy podstawowej oraz w komputerach stacjonarnych o innowacyjnej konstrukcji. Układy „Merrifield” mają trafić do klientów pod koniec roku. Zapewnią one wyższą wydajność i dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym w porównaniu z produktami bieżącej generacji1, a jednocześnie zaoferują usługi kontekstowe i osobiste, ultraszybkie połączenia do transmisji strumieniowej oraz skuteczniejszą ochronę danych, urządzeń i prywatności. Intelowski układ „Avoton” zapewni najwyższą w branży energooszczędność oraz wydajność na wat na użytek mikroserwerów2, pamięci masowej oraz poziomego skalowania obciążeń w centrach danych. „Avoton” to układ SoC z rdzeniem Intel Atom drugiej generacji, który umożliwia wykorzystanie wszystkich możliwości serwerowych, których wymagają klienci, w tym przetwarzanie 64-bitowe, zintegrowaną magistralę, kody korekcji błędów, intelowskie technologie wirtualizacji oraz kompatybilność programową. Układ „Rangeley” jest przeznaczony do infrastruktury sieciowej i komunikacyjnej, zwłaszcza do routerów klasy podstawowej i średniej, przełączników oraz urządzeń zabezpieczających. Oba produkty mają wejść do sprzedaży w drugiej połowie roku. Jednocześnie Intel rozwija swoją 22 nm architekturę Haswell do procesorów Intel Core, która niebawem pozwoli osiągnąć wydajność pełnego komputera osobistego przy niższym poborze mocy w innowacyjnych konstrukcjach typu „2 w 1” oraz w innych urządzeniach mobilnych. Intel planuje też przenieść linię procesorów Intel Xeon na technologię 22 nm, aby zapewnić wyższą wydajność na wat i inne funkcje. – Wykorzystując zarówno architekturę Silvermont, jak i Haswell, Intel może przyczynić się do powstania znakomitych produktów obejmujących pełne spektrum urządzeń komputerowych – powiedział Perlmutter.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 19 2020 16:22 V18.0.1-2