reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 08 maja 2013

Grafenowe lasery femtosekundowe

Praca nad polskimi superszybkimi laserami wykorzystującymi grafen idzie naprzód. Na rynku mogą pojawić się nawet już za 2-3 lata.

Zespół naukowców Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Abramskiego prowadzi badania nad grafenem. W zeszłym roku PWr wraz z ITME przyznano grant w wysokości 1 mln PLN w ramach programu GRAF-TECH realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Grzegorz Soboń z Grupy Elektroniki Laserowej i Światłowodowej na Politechnice Wrocławskiej pracuje nad zastosowaniem grafenu w laserach femtosekundowych i znalazł się wśród dwóch wyróżnionych w tym roku stypendystów programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Lasery, w których stosuje się grafen to rzecz dość nowa, pierwsze urządzenia skonstruowano zaledwie 3-4 lata temu. Na Politechnice Wrocławskiej powstał pierwszy na świecie wykorzystujący grafen światłowodowy laser z liniową polaryzacją wiązki. - To był laser, który był bardzo stabilny, emitował bardzo krótkie impulsy, a parametry tego promieniowania były bardzo dobre i przydatne z punktu widzenia zastosowania. Był to pierwszy taki układ na świecie – mówi dla portalu PAP – Nauka w PolsceGrzegorz Soboń.

Zastosowania laserów femtosekundowych, czyli ultraszybkich impulsowych laserów są bardzo różnorodne: od medycyny, poprzez badania naukowe, po precyzyjną obróbkę materiałów. Używa się ich także przy produkcji półprzewodników do tzw. teksturyzowania oraz selektywnego domieszkowania krzemowych ogniw fotowoltaicznych.

Politechnika Wrocławska wraz z Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie oraz firmą Fiber Optic Technical Support z Wrocławia tworzą konsorcjum, którego celem jest wdrożenie polskich laserów.

[i]- Mamy sprzężenie zwrotne od przemysłu i wiemy, na jakie lasery jest zapotrzebowanie. Jesteśmy na etapie projektowania prototypów - mówi dla portalu PAP – Nauka w Polsce Grzegorz Soboń. Według niego polskie lasery z grafenem mogą pojawić się na rynku nawet w ciągu 2-3 lat.

---
[i]Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1