reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© dr911-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 26 marca 2013

Bosch wycofuje się z rynku PV

Energetyka słoneczna przynosiła niemieckiej spółce duże straty: 2,4 mld EUR od 2008 r. Bosch zamierza sprzedać lub zlikwidować ten sektor działalności.

- To prawdopodobnie najtrudniejsze doświadczenie w całej mojej karierze zawodowej – w ten sposób prezes Franz Fehrenbach komentował ogłoszenie decyzji, która może kosztować pracę nawet 3 tys. osób. W zeszłym roku Bosch stracił około 1 mld EUR na fotowoltaice. Gazeta "BoschZünderOnline" opublikowała wywiad z członkami zarządu Boscha: Franzem Fehrenbachem i Volkmarem Dennerem, którzy wyjaśniają powody likwidacji działu fotowoltaiki. Bosch nie był w stanie wytrzymać morderczej konkurencji cenowej - Nawet po znaczącej redukcji kosztów produkcji w 2012 roku, nadal nie byliśmy w stanie skompensować 40% spadku cen. Prawie cały światowy biznes energetyki słonecznej jest w ten chwili w długach - mówi Volkmar Denner. Denner dodaje, że firma rozważała różne scenariusze:
- Trzeba po prostu zaakceptować fakty - komentuje decyzję o rezygnacji Boscha z działu PV prezes Franz Fehrenbach.
wykorzystanie nowych technologii, inne sposoby redukcji kosztów oraz ewentualne partnerstwo biznesowe, ale żadne z tych rozwiązań nie było obiecujące finansowo w dłuższej perspektywie czasowej. Obydwaj rozmówcy zapewniają, że wierzą w przyszłość energetyki słonecznej, ale spółka nie jest w stanie wytrzymywać tak dużych strat w nieskończoność. Proces zamykania produkcji będzie rozciągnięty w czasie, najprawdopodobniej aż do początku 2014 roku. Jak widać konkurencja ze strony chińskich producentów jest nie do wytrzymania. Ale nawet i oni mają problemy: ostatnio upadłość ogłosił jeden z liderów produkcji solarów: spółka Wuxi Suntech.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 26 2020 22:10 V18.0.3-1