
© norebbo-dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |
Firmy, które wdrażają przełomowe innowacje
A gdyby podejść do innowacyjności nieco inaczej i nie liczyć jej w kwotach wydanych na R+D oraz liczbie patentów? Zobaczmy jakie firmy znajdą się w takim zestawieniu.
Czasopismo "MIT Technology Review" wybrało 50 firm, które w ostatnim roku wzmocniły swoją pozycję na rynku, rzuciły wyzwanie liderom lub stworzyły nowy rynek. Każda ze spółek wykazała się nie tyle na papierze, co w faktycznym wdrażaniu innowacyjnych pomysłów do produkcji.
Firmy są wymienione w kolejności alfabetycznej, Brian Bergstein, redaktor "MIT Technology Review", podkreśla, że żadna z nich nie jest lepsza od poprzedniej. Wszystkie są wyjątkowe. My wybraliśmy kilka, interesujących z naszego punktu widzenia.
Alta Devices, zatrudnienie 80 osób, główna siedziba: Sunnyvale, Kalifornia, uzasadnienie: za rozwój ultraefektywnych solarów. Wojsko będzie używało elastycznych paneli firmy Alta do zasilania dronów.
Apple, zatrudnienie: 73 tys. osób, główna siedziba: Cupertino, Kalifornia, uzasadnienie: za udoskonalenie wyświetlaczy poprzez przeniesienie technologii Retina z małych ekranów do MacBooków i iPadów.
Aquion Energy, zatrudnienie: 103 osoby, główna siedziba: Pittsburgh, Pensylwania, uzasadnienie: za nowy rodzaj baterii o niskich kosztach produkcji, które można stosować w sieciach energetycznych.
ARM, zatrudnienie: 2,3 tys. osób, główna siedziba: Cambridge, Wielka Brytania, uzasadnienie: za umocnienie swojej pozycji na rynku w produkcji układów scalonych dedykowanych dla PC i serwerów.
Corning, zatrudnienie: 29 tys. osób, główna siedziba: Corning, Nowy Jork, uzasadnienie: za wyprodukowanie nowego rodzaju szkła, które jest elastyczne, a jednocześnie odpowiednio wytrzymałe, by stosować w ekranach dotykowych.
IBM, zatrudnienie 433 tys. osób, siedziba główna: Armonk, Nowy Jork, uzasadnienie: za przekraczanie granic, dzięki opracowaniu technologii, w której dane przekazywane są za pomocą światła.
Intel, zatrudnienie: 105 tys. główna siedziba: Santa Clara, Kalifornia, uzasadnienie: za wyprzedzenie konkurentów pod względem wydajności procesorów, nawet jeśli weźmie się pod uwagę fakt niezbyt imponujacego udziału firmy w rynku.
MC10, zatrudnienie: 30 osób, główna siedziba: Cambridge, Massachusetts, uzasadnienie: za pionierskie działania w zastosowaniu rozciągliwej elektroniki w sporcie i medycynie; firma opracowała czapkę mierzącą siłę uderzenia w głowę.
Nest, zatrudnienie: 170 osób, główna siedziba: Palo Alto, Kalifornia, uzasadnienie: za opracowanie termostatu o wyjątkowej efektywności, który reaguje na preferencje użytkownika.
Philips, zatrudnienie: 118 tys. osób, główna siedziba: Amsterdam, Holandia, uzasadnienie: za coraz tańsze i bardziej użyteczne wydajne żarówki LED oraz za możliwość kontrolowania jednej z nich za pomocą smartfona lub tabletu.
Rethinks Robotics, zatrudnienie: brak danych, główna siedziba: Boston, Massachusetts, uzasadnienie: za rozszerzenie zastosowań robotów w produkcji; roboty firmy Rethinks Robotics łatwo się uczą i mogą bezpiecznie pracować razem z ludźmi.
Samsung, zatrudnienie: 235 tys. osób, główna siedziba: Seul, Korea Południowa, uzasadnienie: za uzyskanie pozycji lidera na rynku smartfonów i stworzenie tabletu będącego konkurencją dla iPada.
Xerox, zatrudnienie: 140 tys. osób, główna siedziba: Norwalk, Connecticut, uzasadnienie: za automatyzację usług miejskich (system parkowania w Los Angeles).