reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexan24-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 11 marca 2013

Flash - robot społeczny

Flash to robot zbudowany na Politechnice Wrocławskiej, którego zadaniem jest między innymi badanie interakcji między człowiekiem a maszyną.

Flash to skrót od Flexible LIREC Autonomous Social Helper i powstał w ramach unijnego projektu LIREC (Living with Robots and Interactive Companions) w Zakładzie Podstaw Cybernetyki i Robotyki na Politechnice Wrocławskiej, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Tchonia. Nad przedsięwzięciem pracowały też Produkt Dizajn Studio, TF Construction i Cad-Mech. Celem projektu LIREC było stworzenie inteligentnego towarzysza życia, zdolnego do podejmowania interakcji z człowiekiem i utrzymywania z nim długotrwałych relacji. Flash, podobnie jak inne badania nad robotami społecznymi, ma analizować znaczenie wyrażania emocji w komunikacji między człowiekiem a maszyną. Ma też pozwolić na przybliżenie interakcji między człowiekiem a maszyną do poziomu, jaki występuje w relacjach między ludźmi. Specjalny projekt, autorstwa Krzysztofa Kubaska z Produkt Dizajn Studio, pozwala robotowi na demonstrowanie uczuć. Głowa maszyny składa się z trzech ruchomych dysków osadzonych na ruchomej szyi. Dolna część głowy symuluje ruchy szczęki, górna – odpowiada za brwi i marszczenie czoła. Na środkowym dysku zamontowane są oczy z powiekami. Ta konstrukcja pozwala na wyrażanie 6 podstawowych emocji (zdziwienia, odrazy, strachu, złości, radości i smutku), wykonywania gestów (potwierdzenie, zaprzeczenie, itp.) czy utrzymywanie kontaktu wzrokowego z użytkownikiem. Flash jest robotem mobilnym, wyposażonym w platformę balansującą, korpus i dwie ręce zakończone zręcznymi czteropalczastymi dłońmi oraz opisywaną wcześniej głowę. Trzon układu sensorycznego stanowią: czujnik przestrzenny Kinect firmy Microsoft, skaner laserowy URG-04LX-UG01 firmy Hokuyo, kamera kolorowa QuickCam Sphere AF firmy Logitech. A co jeszcze znajduje się w środku? System sterowania platformy balansującej składa się z następujących elementów:
  • komputera PC realizującego kompetencję nawigacji,
  • sterownika mikroprocesorowego z układem PowerPC MPC555 firmy Freescale,
  • systemu pomiarowego: - skaner laserowy URG-04LX firmy Hokuyo Automatic Co., - czujnik inercyjny ADIS16364 firmy Analog Devices, - kodery kwadraturowe 1024 impulsy/kanał,
  • modułu sygnałów analogowych,
  • 2 sterowników mocy ADS 50/10 firmy Maxon
© Politechnika Wrocławski
reklama
reklama
August 05 2020 00:04 V18.8.2-1