reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© beisea-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 06 marca 2013

Rozciąganie baterii

Naukowcy opracowali rozciągliwe baterie litowo-jonowe, które będą mogły być wykorzystywane na przykład w diagnostyce medycznej.

Baterie to jeden z większych problemów producentów elektroniki: za duże, zbyt wolno się ładują i mają zawsze za małą pojemność. Ale naukowcom z Northwestern University i University of Illinois udało się opracować baterie, które można rozciągać. To rozwiązanie z pewnością znajdzie zastosowania chociażby w elektronice medycznej – nawet w urządzeniach wewnątrz naszego ciała. Zademnonstrowana przez naukowców bateria nie przestawała działać, mimo jej ściskania, rozciągania i wyginania. Czas pracy to osiem do dziewięciu godzin, a ładowanie może się odbywać bezprzewodowo.
Drugim obszarem zastosowań, po elektronice medycznej, który natychmiast przychodzi do głowy, są elastyczne OLED-y. Co prawda rozciągliwe baterie nadal wymagają sporo pracy, zanim będą nadawały się do wejścia na rynek, ale z pewnością pomysł jest obiecujący. Na razie jednak wytrzymują tylko 20 cykli ładowania.
reklama
reklama
August 05 2020 00:04 V18.8.2-1