reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© shawn-hempel-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 28 lutego 2013

Złość świeci na czerwono

Elektroniczna bransoletka opracowywana na Politechnice Gdańskiej zmierzy nasze fizjologiczne parametry organizmu i poda informację o samopoczuciu.
Projekt dr inż. Małgorzaty Jędrzejewskiej-Szczerskiej z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej ma na celu opracowanie sygnalizatora emocji. - Wstępna idea jest taka by sygnalizatorem była bransoletka. Zmieniałaby kolor wraz ze zmianą emocji osoby, która ją nosi. Przykładowo czerwone światło sygnalizatora wskazywałoby, że nosząca go osoba jest zła - powiedziała PAP dr Małgorzata Jędrzejewska-Szczerska.

Zamontowane w bransoletce miniaturowe czujniki będą mierzyły fizjologiczne parametry organizmu takie jak: tętno, temperatura, ukrwienie skóry, zmiany w składzie potu. Dzięki tym informacjom można ocenić emocje jakie odczuwa człowiek.

Taka bransoletka mogłaby być z powodzeniem wykorzystywana w terapii dzieci z autyzmem, które mają problem z rozpoznawaniem i okazywaniem uczuć. - Stąd pomysł by umożliwić im porozumiewanie z otoczeniem i ułatwić odczytywanie emocji innych osób – wyjaśniła rozmówczyni PAP. Sygnalizator nosiłyby obydwie strony: dziecko i rodzic lub terapeuta.

Dr Małgorzata Jędrzejewska-Szczerska prowadzi badania w ramach grantu uzyskanego w projekcie "Skills" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Projekt bransoletki jest dopiero w początkowym etapie. Dopiero gdy zostaną ustalone dokładne powiązania pomiędzy odczuwanymi emocjami, a wskaźnikami fizjologicznymi, do pracy dołączą kolejni specjaliści. Przykładowo inżynier zajmujący się materiałami zbuduje czujniki umożliwiające np. pomiar zmiany stopnia przewodnictwa elektrycznego skóry, a inżynier optoelektronik będzie pracował nad metodami pomiarowymi, które umożliwią kontrolę wybranych parametrów biologicznych.

---
Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 18 2018 17:55 V10.0.0-2