reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 28 lutego 2013

Superkondensator z nagrywarki DVD

Przełomowa technika wykorzystuje nagrywarki DVD do wyprodukowania miniaturowych superkondensatorów opartych na grafenie.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (kampus Los Angeles, UCLA) opracowali technikę wytwarzania opartych na grafenie superkondensatorów przy użyciu nagrywarki DVD. Czas ładowania i rozładowywania takich superkondensatorów jest sto, a nawet tysiąc razy krótszy niż standardowych baterii.

Co ważne, produkcja miniaturowych superkondensatorów jest bardzo prosta, a jej niskie koszty umożliwiają masową produkcję. Komponenty wykonane z warstwy węgla o grubości pojedynczych atomów mogą być łatwo integrowane w małych urządzeniach takich jak na przykład rozruszniki serca nowej generacji.

- Integracja komponentów magazynujących energię jest trudna i często ogranicza miniaturyzację całego systemu – powiedział prof. Richard Kaner z UCLA dodając, że wymiary kondensatorów zazwyczaj nie są dobrze dopasowane do płaskiej geometrii większości zintegrowanych procesów produkcyjnych.

Autorzy odkrycia roztaczają wizje przyszłości, w której dzięki zastosowaniu grafenowych superkondensatorów naładujemy smartfona w pół minuty. Evertiq nie może się doczekać.


Supekondensator opracowany przez naukowców z UCLA: Richarda Kanera i Mahera El-Kady'ego
© UCLA

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 25 2018 19:10 V11.1.0-1