reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© tom-schmucker-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 25 lutego 2013

Spór o patenty Philipsa - aktualizacja

Dwa tygodnie temu Marek Orłowski, prezes Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego (PZPO) mówił o bezprawnych żadaniach Philipsa dotyczących opłat patentowych. Philips opublikował komunikat w tej sprawie.
Orłowski podkreślał w "Pulsie Biznesu", że według opinii Urzędu Patentowego, Philips powołuje się także na patenty, które nie obowiązują w Polsce. Sprawa została wówczas zgłoszona o UOKiK.

W odpowiedzi, prezes Philips Polska Marek Huzarewicz wystosował oświadczenie dotyczące polityki licencyjnej spółki, w szczególności Programu Licencyjnego LED.

Treść oświadczenia firmy Philips w sprawie polityki licencyjnej firmy:

"Od wielu lat Philips dokonuje istotnych inwestycji w badania i rozwój technologii oświetlenia diodowego (LED). W ich efekcie, firma posiada szeroki zasób patentów, dotyczących wybranych technicznych aspektów funkcjonowania LED-owych opraw oświetleniowych i zamienników żarówek.

W 2008 r. Philips zdecydował się na upublicznienie i udostępnienie własnych zasobów patentowych innym przedsiębiorstwom działającym na tym rynku, aby mogły one skorzystać z technologii firmy. (...)

Program Licencyjny LED jest oferowany przedsiębiorstwom, które sprzedają gotowe produkty, takie jak LED-owe oprawy oświetleniowe lub zamienniki żarówek, opatrzone znakiem towarowym tych przedsiębiorstw. Licencja ma zastosowanie wyłącznie do produktów, które wykorzystują co najmniej jeden patent oferowany w ramach Programu Licencyjnego Philips, wyłącznie w kraju, w którym Philips posiada taki patent (przy czym może być to zarówno kraj, w którym dany produkt jest wytwarzany, jak i w którym jest on sprzedawany).

Zważywszy na to, Philips zakłada, że Program Licencyjny LED może zainteresować także polskie przedsiębiorstwa, które prowadzą swoją sprzedaż w Polsce lub eksportują swoje produkty do krajów, w których stosowane są patenty Philips. Licencjonowane przedsiębiorstwa wnoszą opłaty licencyjne wyłącznie i tylko w zakresie, w jakim korzystają z patentów LED.

Lista patentów obowiązujących w ramach Programu Licencyjnego LED w Polsce:

© Philips

Pozostałe patenty, na które się powołujemy obowiązują w krajach do których firmy sprzedają swoje produkty. Wszystkie przedsiębiorstwa, do których Philips skierował propozycje podjęcia rozmów licencyjnych, oferują pod swoim znakiem towarowym produkty, które w przypadku, jeśli są kierowane do sprzedaży w krajach, w których są stosowane patenty Philips, wymagają stosownej licencji. Wśród wspomnianych krajów znajdują się m.in. Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Przedsiębiorstwa te uczestniczyły w branżowych targach w Niemczech, podczas których oferowały swoje produkty. Reklamują one też swoje produkty na stronach internetowych w angielskiej wersji językowej, niektóre z nich posiadają również organizacje sprzedażowe w krajach, w których stosowane są patenty Philips. W konsekwencji, umowy licencyjne, obejmujące patenty Philips, mają zastosowanie w przypadku tych przedsiębiorstw. Żadne przedsiębiorstwo nie podlega obowiązkowi zawierania umowy licencyjnej, w przypadku jeśli takie przedsiębiorstwo nie wykorzystuje licencjonowanych patentów w procesie wytwarzania lub sprzedaży produktów oznaczonych własnym znakiem towarowym w krajach, gdzie patenty te mają zastosowanie. Philips posiada w Polsce swoje patenty w ramach Programu Licencyjnego LED, które mogą być wykorzystywane przez licencjonowane przedsiębiorstwa."

Marek Huzarewicz
Prezes Philips Polska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 25 2018 19:10 V11.1.0-2