reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© luchschen-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 13 lutego 2013

Laser do badania żywności

Laser skonstruowany przez naukowców z lubelskiego instytutu PAN ocenia jakość warzyw i owoców.
Aby sprawdzić, czy jabłko albo gruszka są zdrowe, trzeba je przekroić i poddać analizie chemicznej. Laboratoria zajmujące się takimi badaniami wykonują swoją pracę bez problemów, ale oczywiście zbadany owoc nie nadaje się już do wykorzystania. Naukowcy z Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk im. Bohdana Dobrzańskiego w Lublinie znaleźli na to sposób. Ich "aparatura do niedestrukcyjnej oceny jakości warzyw i owoców na podstawie zjawiska biospeckli" czeka już na decyzję Urzędu Patentowego.

- Owoc oświetlamy światłem laserowym, tworzy się tzw. zmienny w czasie obraz plamkowy. Na jego podstawie jesteśmy w stanie ocenić, czy owoc jest zdrowy, czy są w nim zmiany fizjologiczne czy też jaka jest zawartość barwników – mówi dla "Gazety Wyborczej" prof. Artur Zdunek z IA PAN - Światło laserowe wnika nieco we wnętrze owocu, dzięki temu możemy też określić, czy nie ma w nim zmian na skutek uszkodzeń mechanicznych – dodaje prof. Zdunek.

Takie prześwietlanie w żaden sposób nie uszkadza owocu. Naukowcy sprawdzili, że przy zastosowanej mocy, laser nawet nie podgrzewa powierzchni.

Prototypy urządzenia zostały skonstruowane w ramach projektu o wartości 1,15 mln PLN finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i są teraz testowane w laboratoriach. Ale aparatura może też znaleźć zastosowanie chociażby w sadach lub liniach sortowniczych. Wymaga to jednak dalszych prac i udoskonalania maszyny.

- Nastawimy się na to, że najpierw laboratoria będą używać tej metody, następnie powstaną nowe urządzenia, udoskonalone, bardziej poręczne, do wykorzystania w sortowniach – cytuje wypowiedź profesora portal Onet.

---
Źródło: Gazeta Wyborcza/Onet

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-1