reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© luchschen-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 13 lutego 2013

Laser do badania żywności

Laser skonstruowany przez naukowców z lubelskiego instytutu PAN ocenia jakość warzyw i owoców.
Aby sprawdzić, czy jabłko albo gruszka są zdrowe, trzeba je przekroić i poddać analizie chemicznej. Laboratoria zajmujące się takimi badaniami wykonują swoją pracę bez problemów, ale oczywiście zbadany owoc nie nadaje się już do wykorzystania. Naukowcy z Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk im. Bohdana Dobrzańskiego w Lublinie znaleźli na to sposób. Ich "aparatura do niedestrukcyjnej oceny jakości warzyw i owoców na podstawie zjawiska biospeckli" czeka już na decyzję Urzędu Patentowego.

- Owoc oświetlamy światłem laserowym, tworzy się tzw. zmienny w czasie obraz plamkowy. Na jego podstawie jesteśmy w stanie ocenić, czy owoc jest zdrowy, czy są w nim zmiany fizjologiczne czy też jaka jest zawartość barwników – mówi dla "Gazety Wyborczej" prof. Artur Zdunek z IA PAN - Światło laserowe wnika nieco we wnętrze owocu, dzięki temu możemy też określić, czy nie ma w nim zmian na skutek uszkodzeń mechanicznych – dodaje prof. Zdunek.

Takie prześwietlanie w żaden sposób nie uszkadza owocu. Naukowcy sprawdzili, że przy zastosowanej mocy, laser nawet nie podgrzewa powierzchni.

Prototypy urządzenia zostały skonstruowane w ramach projektu o wartości 1,15 mln PLN finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i są teraz testowane w laboratoriach. Ale aparatura może też znaleźć zastosowanie chociażby w sadach lub liniach sortowniczych. Wymaga to jednak dalszych prac i udoskonalania maszyny.

- Nastawimy się na to, że najpierw laboratoria będą używać tej metody, następnie powstaną nowe urządzenia, udoskonalone, bardziej poręczne, do wykorzystania w sortowniach – cytuje wypowiedź profesora portal Onet.

---
Źródło: Gazeta Wyborcza/Onet

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2