reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© grzegorz-kula-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 12 lutego 2013

Tekstylne elektrody

Elektronika zintegrowana z ubraniem może być bardzo przydatna chociażby w medycynie. Elektrody nadrukowane na ubranie są doskonałym rozwiązaniem w przypadku elektroterapii.
- Elektrody przydają się np. wówczas, kiedy trzeba zebrać informacje o potencjałach elektrycznych ze skóry człowieka lub kiedy chcemy na organizm oddziaływać impulsami elektrycznymi – mówi dla serwisu PAP - Nauka w Polsce prof. Krzysztof Gniotek z Katedry Odzieżownictwa i Tekstroniki Politechniki Łódzkiej. Gniotek jest kierownikiem zespołu, który pracuje elektrodami nanoszonymi na elementy ubrań.

Mechanizm jest znany – stosuje się elektroprzewodzący atrament, w którym rolę przewodnika mogą odgrywać na przykład nanocząsteczki srebra. Wykonane w ten sposób elektrody znalazłyby zastosowanie w ortezach stosowanych przy uszkodzeniach stawów, ale jeszcze lepiej sprawdziłyby się w elektroterapii. Wówczas elektrody muszą być na ciele przez dłuższy czas i noszenie elektrod nadrukowanych na ubraniu byłoby bardziej komfortowe dla badanych osób.

Inne zastosowanie to tekstylne elektrody umieszczone pod gipsem, które pomagałyby w ćwiczeniach mięśni oraz system monitorowania zachowań kierowcy. Ten ostatni badałby puls kierowcy i w przypadku znacznego spowolnienia tętna, sugerującego przysypianie, budziłby kierowcę. Naturalnie sprawa wymaga jeszcze wielu testów - Tu konieczna jest duża ostrożność w komunikowaniu się sprzętu z kierowcą – mówi prof. Gniotek i dodaje, że urządzenie nie może przestraszyć użytkownika, bo zbyt gwałtownie przebudzony kierowca mógłby spowodować wypadek.

Tekstylne elektrody testowane są teraz na pacjentach na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jeśli testy zakończą się pomyślnie, badacze chcieliby, żeby urządzenie trafiło na rynek.

---
Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-1