© lavitreiu-dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |
Elastyczne OLED-y z laboratoriów do fabryk
Unijny projekt Flex-o-Fab ma wreszcie przenieść elastyczne ekrany OLED-owe z laboratoriów do fabryk.
Przedsięwzięcie jest warte 11,2 mln EUR i ma na celu wprowadzenie na rynek elastycznych ekranów w ciągu sześciu lat. Uruchomiona ma zostać pilotażowa seria produkcyjna, która następnie zostanie wykorzystana do opracowania niezawodnego procesu produkcyjnego. Projekt w ramach unijnego Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR) ma wzmocnić pozycję Europy w branży oświetleniowej.
Flex-o-Fab będzie się opierał rozwijaniu istniejących technologii. Zadaniem uczestników będzie między innymi przeniesienie istniejącego procesu wytwarzania arkuszy, na produkcję całych rolek (roll-to-roll), co pozwoli na obniżenie kosztów i produkcję na dużą skalę.
Jednym z głównych wyzwań, jakie stoją przed uczestnikami projektu jest zapewnienie wrażliwym materiałom OLED-owym odpowiedniej ochrony przed wpływem czynników środowiskowych. Użyta zostanie technologia wielowarstwowej bariery opracowana przez Holst Centre
Projekt rozpoczął się w październiku 2012 r. i potrwa 36 miesięcy, ale już we wrześniu 2015 r. ma być opracowana koncepcja pilotażowej linii produkcyjnej.
Uczestnicy projektu:
- Holst Centre / TNO (koordynator projektu) Holandia
- Philips Research Szwajcaria, Niemcy
- Philips Technologie GmbH, Niemcy
- Orbotech Ltd. Izrael
- Instytut Mikroinżynierii, Politechnika Federalna w Lozannie (EPFL) Szwajcaria
- Henkel Electronics Materials N.V. Belgia
- SPGPrints Holandia
- Epigem Ltd. Wielka Brytania
- Tampere Politechnika (TUT) Finlandia
- Roth & Rau Microsystems GmbH Niemcy
- Dupont Teijin Films UK Ltd (DTF) Wielka Brytania
- CSEM / Basel Szwajcaria