Sponsored content by Micros

Czujniki fotoelektryczne szczelinowe w ofercie Microsa
Wśród bogatej oferty czujników Microsa znajdą Państwo m.in. czujniki fotoelektryczne szczelinowe firmy OncQue.
Czujniki fotoelektryczne szczelinowe pracują na zasadzie bariery świetlnej, jednak cechuje je niewielka strefa działania. Są one w stanie wykrywać obiekty na obszarze kilku centymetrów. Ta cecha implikuje jedną z wielu zalet sensorów szczelinowych. Mianowicie, nie dość, że mają one kompaktowe rozmiary, to jeszcze są niezwykle precyzyjne oraz proste w montażu.
Zasada działania czujników fotoelektrycznych szczelinowych
Czujniki te składają się z dwóch elementów, umieszczonych w niewielkiej obudowie o kształcie prostopadłościanu ze szczeliną. Po jednej stronie szczeliny znajduje się nadajnik (jest nim dioda LED działająca w podczerwieni), zaś po przeciwległej – odbiornik (fototranzystor). Dzięki zastosowaniu podczerwieni działanie czujnika nie jest zakłócane światłem w widzialnym zakresie.
Czujniki fotoelektryczne szczelinowe są wysoce niezawodne, dlatego można bez obaw stosować je w nawet bardzo wymagających aplikacjach. Dobrze sprawdzają się one w wykrywaniu cienkich obiektów, które poruszają się dość szybko.
W ofercie firmy Micros są dostępne czujniki szczelinowe tajwańskiej firmy OncQue (znanej także jako, mającej ponad 20 lat doświadczenia. Firma cieszy się bardzo dobrą opinią dzięki najwyższej innowacyjności oraz jakości produktów, co znalazło odzwierciedlenie w wielu nagrodach branżowych, otrzymanych przez producenta. Jakość produktów została potwierdzona następującymi certyfikatami: ISO9001:2000 – od 2006 r., ISO9001:2008 – od 2009 r., a także ISO14001:2004, ISO45001:2007. Obecnie producent dysponuje przeszło 150 patentami.
Obudowy czujników szczelinowych firmy OncQue są wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które jest odporne na duże naprężenia, a dzięki czemu także na ewentualne pęknięcia podczas instalacji. Ponadto czujniki te są wyposażone w wyprowadzenia do montażu przewlekanego, a więc wytrzymałość połączeń jest większa.
Czujniki od firmy OncQue są zasilane napięciem 5V i pobierają 10mA w domyślnej konfiguracji. Aby je podłączyć, trzeba wstawić szeregowo rezystor 390 Ω w obwodzie zasilania, natomiast rezystor 33 KΩ w obwodzie wyjściowym. Należy mieć na uwadze, aby na wejściu nie przekroczyć prądu 30mA, na wyjściu natomiast – 20 mA. Jeśli chodzi o łączną moc pobieraną przez czujnik, to nie będzie ona przekraczać 75 mW. Zaletą omawianych czujników szczelinowych jest również zakres temperatury pracy oraz temperatury przechowywania. Otóż, zakres temperatury roboczej wynosi od –25°C do +85°C, natomiast zakres temperatury przechowywania to –40°C do +100°C. Można więc śmiało zaopatrzyć się w zapas tych niedrogich czujników, bez obaw o ich uszkodzenie podczas magazynowania.
Na uwagę zasługuje także szybkość wykrywania obiektów przez czujniki. Decyduje o tym czas narastania i opadania sygnału na detektorze. Przy użyciu rezystora 1k Ω w obwodzie obciążenia wynosi on 20 μs, co oznacza, że do wykrycia pojawienia się i zniknięcia obiektu wystarczy około 40 μs (pod warunkiem oczywiście, że obwody, które sterują pracą czujnika, będą odpowiednio szybkie).
Czujniki dostępne w ofercie Microsa
Czujniki fotoelektryczne szczelinowe firmy OncQue charakteryzują się szerokością szczeliny od 3,1mm do 15mm. Ponadto czujnik może być też wyposażony w otwory montażowe, które mogą znajdować się po prawej lub po lewej stronie i zwiększają pewność instalacji. Poniżej prezentujemy tabelę czujników tego producenta, dostępnych w Microsie.
Tabela czujników OncQue do pobrania "tutaj"
Zastosowania
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o zastosowaniach tych niewielkich czujników. Mogą one być wykorzystywane do monitorowania obecności papieru lub taśm, ze względu na łatwość wykrywania cienkich, szybko poruszających się obiektów. Warto dodać, że nie mają znaczenia właściwości magnetyczne danego obiektu oraz materiał, z którego przedmioty są wykonane (metal, błyszczący czy szorstki materiał), lub też jego temperatura.
Z tego powodu czujniki fotoelektryczne szczelinowe doskonale sprawdzają w monitorowaniu obecności papieru w drukarkach oraz liniach produkcyjnych, a także jako enkodery optyczne czy też układy zliczające. Możliwe jest również zastosowanie ich w systemach bezpieczeństwa, a także w automatyce budynkowej.
Micros sp. j. W. Kędra i J. Lic
ul. Emila Godlewskiego 30-198 Kraków
30-198 Kraków
e-mail:
tel. 12 636 95 66 w.178
www.micros.com.pl


