Sponsored content by Phoenix Contact

Złącza wtykowe w produkcji wielkoseryjnej
Przy planowaniu wielkoseryjnej produkcji urządzeń elektronicznych trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników.
Do najważniejszych należy zaliczyć przede wszystkim optymalizację kosztów, która pozwoli firmie racjonalnie zaoszczędzić i jednocześnie nadal wytwarzać rozwiązania wysokiej jakości. To m.in. właśnie z tego powodu przedsiębiorstwa decydują się na zlecanie wykonania wiązek kablowych wykonawcom, którzy mają doświadczenie w tworzeniu tego typu elementów. W ten sposób można zmniejszyć wysokość opłat i mieć pewność, że złącza wtykowe będą solidne.
Rys.1: Wiązki sygnałowe (jak i zasilające) z zastosowaniem wtyków ze stykami zaciskanymi są niezawodne w działaniu i kompaktowe w rozmiarze.
Rys.2: Styki zaciskać można nie tylko odpowiedną głowicą do automatu, ale także praktyczną ręczną praską.
Rys.3: Złącze z zaciskanymi na przewodzie stykami w technologii SKEDD – takie rozwiązanie pozwala uniknąć procesu lutowania terminala do PCB.
Dlaczego warto decydować się na bezpośrednie zaciskanie styków na przewodach?
Już od dawna z powodzeniem stosuje się technikę bezpośredniego zaciskania styków na przewodach. Dlaczego? Wiąże się z tym wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala to w dużym stopniu zmniejszyć wielkość elementu łączącego – w rezultacie powstaje kompaktowy wtyk z kablem. Ponadto ten sposób nie wymaga korzystania z dodatkowych podzespołów konstrukcyjnych, takich jak np. śrubka i klatka windowa albo sprężyna dociskowa i przycisk zwalniający. Co za tym idzie, niższe są także opłaty za materiały potrzebne do wykonania wtyku. Ta technika pozwala też skrócić czas tworzenia wiązki, pod warunkiem, że przedsiębiorstwo dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym. Odpowiednio dobrane sprzęty zagwarantują wysoką, a do tego powtarzalną jakość połączenia. Na rys. 1 można zobaczyć, jak wyglądają takie wiązki sygnałowe i zasilające.
Technika zaprasowywania styku na kablu – korzyści
Warto zwrócić uwagę na to, jakie korzyści daje proces zaprasowywania styku na kablu. Umożliwia on przede wszystkim:- niską rezystancję na połączeniu styk-żyła,
- gazoszczelność,
- solidną mechaniczną stabilizację.
Produkcja wiązek kablowych ze złączami wtykowymi – najważniejsze informacje
Jak wygląda tworzenie wiązek kablowych ze złączami wtykowymi? Do wiązek kablowych ze złączami wtykowymi są dedykowane automaty. Ich zadaniem jest pobieranie metalowych styków ze szpuli, na którą nawinięta jest taśma albo z podajnika wibracyjnego, luzem zasypywanego stykami. Przewód jest zazwyczaj wsuwany w komorę zaciskową przez operatora maszyny – dzięki temu może on natychmiast zobaczyć, jaki efekt został osiągnięty. Zdarza się także automatyczne podawanie przewodu do komory zaciskowej – o jakość otrzymanego rezultatu dbają wtedy komputerowe systemy wizyjne. Gdy potrzebne są prace serwisowe, a także przeróbki bądź poprawki, wykorzystywane są uniwersalne ręczne praski. Z ich pomocą można w dowolnym miejscu wykonywać prace, takie jak ta przedstawiona na zdjęciu poniżej (rys.2).
Certyfikowane rozwiązania
Jeśli rozwiązania stosowane w aplikacjach przemysłowych mają być solidne, należy stosować sprawdzone rodzaje złącz. Korzystanie z popularnych modeli, np. w urządzeniach AGD, które nie mają odpowiednich parametrów, może obniżyć poziom sprawności całego systemu. Z tego powodu opłaca się współpracować z producentem, który dostarcza certyfikowane rozwiązania. Najlepiej jeśli oferuje spójny system – powinien on dodatkowo udostępniać wiele opcji przyłączania przewodów do wtyków. To sprawi, że będzie można do tego samego gniazda, wlutowanego na PCB, wpiąć alternatywnie: wtyk z przyłączem śrubowym lub z przyłączem push-in. Jeśli liczba wiązek jest duża, można też zlecić firmie użycie wtyków z przyłączem zaciskanym. To sprawi, że rozwiązanie będzie w pełni uniwersalne, a połączenie na styku gniazdo-wtyk okaże się pewne. Poza tym, dzięki temu łatwiej będzie można przeprowadzać proces serwisowania i eksploatacji. Warto wiedzieć, że jeśli dojdzie do uszkodzenia kabla, można będzie nie tracąc czasu zastosować wtyk, który nie wymaga korzystania ze specjalistycznych narzędzi do montażu, a jednocześnie zapewnia szybkie połączenie.Metoda zaciskania przewodów a bezpośrednie przyłączanie ich do PCB
Producenci złącz stosują zaciskanie przewodów przy połączeniach typu gniazdo-wtyk oraz przy bezpośrednim przyłączaniu przewodów do PCB. Można do tego wykorzystać np. złącza wykonane w technologii SKEDD – składają się one z pojedynczych żył, które należy wcześniej zacisnąć w styku, a później umieścić w obudowie terminala. Ten ostatni można osadzić na PCB bez potrzeby lutowania, ponieważ druga strona styku łączy się z metalizacją otworów wykonanych w płytce laminowanej. To pozwala firmie zaoszczędzić, ponieważ nie musi ona opłacać procesu lutowania, ani stosować gniazda. Jednocześnie nadal ma możliwość odłączenia całości od PCB i to nawet kilkudziesięciokrotnie (rys. 3).
TOP 6 dostawców smartfonów
Zanim przekonamy się, jak wysiłki licznych Mikołajów wpłynęły na sprzedaż smartfonów przed świętami, sprawdźmy kto sprzedawał najwięcej tych urządzeń w trzecim kwartale.
Nowa spółka Toyoty przyspieszy rozwój aut elektrycznych i autonomicznych
MIRISE Technologies to nowa spółka Toyoty i DENSO, której zadaniem jest opracowanie nowych generacji półprzewodników, aby przyspieszyć rozwój zelektryfikowanych i autonomicznych pojazdów.
Chińskie media: Samsung dołoży 8 mld USD do chińskiej fabryki pamięci
Samsung Electronics zamierza przeznaczyć dodatkowe 8 mld USD na inwestycję w fabrykę pamięci w Xian w związku z przewidywanym wzrostem popytu na te układy – raportuje Reuters powołując się na nieoficjalne informacje chińskich mediów.
Intel: trendy technologiczne na 2020 rok
Kiedyś w świecie biznesu pojawią się faktyczne potrzeby uzasadniające rozwój np. komputerów kwantowych czy blockchain, jednak w tym artykule Intel skupia się na kilku najważniejszych technologiach, które powinny pojawić się w 2020 roku.
LG Electronics zainwestuje 320 mln PLN w aglomeracji wrocławskiej
LG Electronics Wrocław będzie produkowało separatory bezpieczeństwa do baterii litowo-jonowych wykorzystywanych m.in. w samochodach elektrycznych – poinformowała oficjalnie firma podczas konferencji prasowej. LG zatrudni 150 nowych pracowników.
KUKA restrukturyzuje segment Robotics
KUKA ogłosiła restrukturyzację pododdziałów z segmentu Robotics, zajmujących się rozwiązaniami automatyzacji procesów produkcyjnych.
Bosch i Mercedes-Benz rozpoczynają pilotażowy projekt zautomatyzowanej usługi przewozowej
Zautomatyzowane Mercedesy klasy S zapewniają komunikację między West San José, a centrum miasta. Bosch dostarcza komponenty do zautomatyzowanej jazdy miejskiej, które zostają określone przez alians obu firm.
Murata kończy produkcję w dwóch lokalizacjach
Saitama Murata Manufacturing, spółka zależna Murata Manufacturing Co., kończy działalność w swoich oddziałach produkcyjnych: Shantou S.E.Z. Huajian Electronics oraz Hua Jiuh Technology.
Trwa pierwszy etap budowy nowej hali Kradex
Od wbicia pierwszej łopaty we wrześniu tego roku nie minęło zbyt wiele czasu, ale widać już mury nowej hali magazynowo-produkcyjnej firmy Kradex, dostawcy plastikowych obudów dla branży elektronicznej.
PZ Cormay ogłosił wezwanie na Orphee
Spółka chce skupić brakujący pakiet 2,57% akcji i wycofać Orphee z obrotu giełdowego. Celem wzywającego jest pełna integracja w ramach grupy oraz realizacja synergii.
LuminalLED otworzył nową fabrykę
Oficjalne otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w Mołdawii miało miejsce ostatniego dnia listopada 2019 roku.
Dyski SSD oferują już 4-5 TB miejsca
Pamięci SSD nowej generacji wypierają przestarzałe dyski HDD. Pozwalają znacznie szybciej przetwarzać dane, przyspieszając tym samym działanie komputerów. SSD wkrótce trafią do konsol nowej generacji, co może oznaczać gamingową rewolucję.
Politechnika Gdańska otwiera cztery nowe Centra Badawcze
Kilka tygodni po otrzymaniu statusu uczelni badawczej oraz dodatkowej dotacji z ministerstwa w wysokości ponad 200 mln PLN, Politechnika Gdańska powołała cztery nowe Centra Badawcze.
Czeka nas poprawa na rynku sprzętu do produkcji chipów
W 2020 roku odbicie, a 2021 rok ma być rekordowy – organizacja SEMI przedstawiła prognozy dotyczące światowego rynku sprzętu do produkcji półprzewodników.
Granty NCN dla naukowców z Łukasiewicz - ITME
Trzy nowe projekty Łukasiewicz - ITME zostaną sfinansowane w ramach grantów Narodowego Centrum Nauki.
Intel zaprezentował Horse Ridge – chip do komputerów kwantowych
Horse Ridge to kriogeniczny chip przeznaczony do kontroli komputerów kwantowych, który ma znacząco przyspieszyć komercjalizację tych urządzeń.
Potęga technologii, czyli 2020 rok pod znakiem 5G
W przyszłym roku ponad pół miliarda smartfonów będzie wyposażonych w chipy sztucznej inteligencji – eksperci Deloitte przedstawiają trendy, jakie zdominują rynek w najbliższych latach.
Ruszą nowe projekty grafenowe
W ramach inicjatywy Graphene Flagship zrealizowanych zostanie 11 nowych projektów, których celem będzie komercjalizacja prototypowych rozwiązań opartych na grafenie.
Pierwsze polskie oprogramowanie dla satelity ESA wylatuje na orbitę
To pierwszy raz, gdy zaprojektowany i wykonany w Polsce tzw. flight software dla satelity ESA zostanie uruchomiony na orbicie. Projekt zrealizowała warszawska firma GMV Innovating Solutions.
Medicalgorithmics planuje emisję akcji
Medicalgorithmics jesienią ubiegłego roku rozpoczął przegląd opcji strategicznych, w związku z czym zarząd spółki podjął właśnie decyzję o pozyskaniu kapitału w trybie emisji akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Infoscan rozpoczyna komercyjne badania w Hiszpanii
Firma telemedyczna Infoscan SA uruchamia umowę z Giromed Institute, hiszpańskim dystrybutorem sprzętu medycznego. Aktualnie trwają szkolenia pracowników instytutu, a do Hiszpanii trafiło pierwsze 10 urządzeń.
TOP 10 firm foundry
Pierwsze miejsce wśród największych firm foundry bez zmian zajmuje TSMC z 52,7% udziałów w rynku. Kolejni w zestawieniu są Samsung (17,8%) i GlobalFoundries (8%) - TrendForce opublikował prognozę rankingu na podstawie przychodów za 4Q2019.
ZF uruchomi trzecie centrum R&D w Chinach
Nowy ośrodek badań i rozwoju ZF Friedrichshafen AG powstaje w Guangzhou, w południowych Chinach. Firma podpisała z przedstawicielami władz lokalnych porozumienie w tej sprawie i zamierza zainwestować w centrum około 90 mln EUR.
Ericsson zapłaci 1 mld USD kary
Szwedzka firma zawarła ugodę i zgodziła się zapłacić karę w wysokości ponad 1 mld USD za korupcję – poinformował Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ).
Załaduj więcej newsów
Most Read