Sponsored content by Codico
Torex
Układy rozwiązujące problem wyładowanych baterii
Czyż nie byłoby dobrze pozbyć się problemu rozładowywania się baterii? Torex wydaje się mieć odpowiednie rozwiązanie
Ci z nas, którzy są na to dostatecznie starzy, na pewno przypominają sobie, iż w nie tak odległej przeszłości, w nowo kupowanych gadżetach elektronicznych trzeba było najpierw wyjąć plastikowy pasek oddzielający baterię, aby móc włączyć urządzenie. Może nie było to rozwiązanie high-tech, ale pozwalało na natychmiastowe uruchomienie urządzenia, jako że baterie pozostawały dzięki temu w pełni naładowane. W przypadku nowoczesnych baterii litowych, często głęboko zintegrowanych z urządzeniem, mechaniczne paski nie mają zastosowania, nie byłoby bowiem możliwości ich wyciągnięcia. Niestety, rozwiązanie to ma również swoje niekorzystne konsekwencje.
Chyba wszyscy doświadczyliśmy pewnego rodzaju frustracji, kiedy to musimy czekać na naładowanie baterii w naszym nowo nabytym gadżecie! Otwieramy pudełko z nowiutkim smartfonem czy smartwatchem i najpierw musimy znaleźć kabel zasilający, odczekać 30 minut i dopiero wówczas będziemy mogli nacieszyć się nowym nabytkiem!
Przyczyna tego jest bardzo prosta: nasz nowy gadżet był prawdopodobnie transportowany drogą morską, potem poleżał jeszcze być może nawet parę miesięcy na półce zanim zdecydowaliśmy się go kupić, a podczas całego tego czasu jego bateria powoli się wyczerpywała (Rysunek 1):
Rysunek 1: Wyczerpywanie się baterii podczas transportu i magazynowania.
Przyczyną tego zjawiska jest fakt, iż komponenty elektroniczne, znajdujące się na PCB, nawet jeśli pozostają w stanie uśpionym, pobierają niewielkie ilości energii. Zużycie energii przez pojedynczy komponent nie jest oczywiście problemem, ale ich sumaryczna konsumpcja pozbawia baterię energii. Czyż nie byłoby dobrze pozbyć się tego problemu? Cóż, Torex wydaje się mieć odpowiednie rozwiązanie w postaci swojego prostego, efektywnego i gotowego do użycia przełącznika o oznaczeniu XC6192 (Rysunek 2):
Układ bez XC6192
Układ z zastosowaniem XC6192
Rysunek 2: Typowa konfiguracja transportowa z zastosowaniem XC6192
Poprzez zastosowanie XC6192 pomiędzy baterią a głównym układem zasilającym na płytce (LDO lub DC/DC), lub pomiędzy baterią a MPU (w przypadkach kiedy MPU jest połączony z baterią bez pośrednictwa układu zasilania), możliwe jest całkowite odcięcie przepływu prądu z baterii, co w konsekwencji zapobiega jej wyczerpywaniu się. Nazywamy tę funkcję trybem transportowym (ship mode) lub trybem odcięcia (shutdown mode) i szacujemy, iż podczas 6-miesięcznego procesu magazynowania, różnica pomiędzy poziomem naładowania baterii z zastosowaniem XC6192 a bez jego stosowania jest bardzo znaczna – ilustruje to Rysunek 3.
Rysunek 3: Naładowanie baterii z zastosowaniem XC6192 oraz bez zastosowania układu.
Seria przełączników XC6192
Seria przełączników oznaczona jako XC6192 upakowana jest w bardzo niewielkie obudowy typu USP-8B06 o wymiarach 2.0mm x 2.0mm x 0.33mm (Rysunek 4):
Rysunek.4: Układ w obudowie USP-8B06
Układ przystosowany jest do pracy w zakresie od 2.5V do 6.0V i zużywa jedynie 0.01uA w stanie spoczynku, dzięki czemu umożliwia znaczne wydłużenie czasu pracy baterii, tak jak pokazano to na wcześniejszym Rysunku 3.
Oba układy - XC6192A oraz XC6192B – mogą być stosowane jako przełącznik główny w urządzeniu, lub jedynie jako przełącznik mający zastosowanie w okresie transportu i składowania. Dla celów transportu, po przejściu urządzenia z zastosowanym XC6192 przez fazę końcowych testów poprodukcyjnych, obwód może być z łatwością wprowadzony w tryb transportowy poprzez przesłanie prostego impulsu na poziomie H do pinu SHDN na układzie XC6192. Po kilku miesiącach składowania, sygnał push button załącza układ ponownie i urządzenie jest w stanie rozpocząć pracę prosto po wyjęciu z pudełka!
Opóźnienie po którym następuje załączenie może zostać ustawione na 0.5s, 1.0s, 3.0s lub 5.0s. Rekomendowane jest ustawienie większego opóźnienia w przypadku bardziej wrażliwych urządzeń, aby uniknąć przypadkowego włączenia, które mogłoby mieć miejsce, kiedy czas reakcji byłby krótszy.
Można jednak przyjąć, że w większości przypadków czas 0.5s jest odpowiedni.
Mimo że w XC6192A oraz XC6192B funkcja wyłączenia urządzenia przed transportem jest realizowana poprzez sygnał wysłany na pin SHDN, w przypadku XC6192A istnieje opcja ustawienia wyłączenia z opóźnieniem 3s, 5s, 10s lub 15s. Jest to funkcja użyteczna w szczególności dla urządzeń, w których występuje możliwość zawieszenia się systemu i w konsekwencji rekomendowany jest dłuższy czas wyłączenia celem uniknięcia błędów w systemie. Seria XC6192 wyposażona jest również w pin Power Good (PG).
Należy zauważyć, iż z wielu aplikacjach przemysłowych wciąż stosuje się tradycyjne baterie AA lub AAA jako główne źródło zasilania. Jako że w tych przypadkach baterie są umieszczane w urządzeniu na stałe (przykładem może być detektor dymu), wciąż istnieje potrzeba stosowania przełącznika, zapobiegającego upływowi prądu. Obecnie w tych konstrukcjach najczęściej stosuje się zabezpieczenie mechaniczne, zwykle w postaci przytoczonej na początku tekstu wyciąganej przekładki.
Stosowanie mechanicznej przekładki ma jednak swoje wady: przykładowy przemysłowy detektor gazu musi być wyposażony w wieczko, po otwarciu którego można by wyciągnąć przekładkę, a to z kolei może powodować problemy z przedostawaniem się wilgoci do urządzenia. Ponadto, mechaniczna przekładka musi być zamontowana ręcznie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
XC6192 może zastąpić mechaniczną przekładkę w aplikacjach przemysłowych. Jest to korzystne rozwiązanie dla na przykład detektorów dymu – w szczególności dla modeli funkcjonujących jako samodzielne jednostki – jako że najnowsze regulacje UE wymagają, aby wszystkie detektory dymu były zasilane przez wbudowaną, nieusuwalną baterię.
XC6192 może również być stosowany jako główny przełącznik zasilania zamiast przełącznika mechanicznego. W chwili wyłączenia zasilania, zwykle MPU wykonuje zadane operacje bezpiecznego wyłączenia systemu. Po ich wykonaniu, MPU może wysłać sygnał na poziomie H na pin SHDN XC6192, celem całkowitego wyłączenia systemu. Dodatkowo, XC6192A jest wyposażony w funkcję przełączania ON/OFF, co oznacza, że linia zasilania może był włączana i wyłączana poprzez wysłanie sygnału na poziomie L w predefiniowanym czasie na pin SW.
Potrzebujesz odpowiedniego rozwiązania dla przeładowania systemu? Kontroler przełączenia XC6190 może pomóc!
XC6192A może pomóc w wyłączeniu oraz ponownym uruchomieniu systemu po jego zawieszeniu, jednak jeśli tak naprawdę nie potrzebujesz funkcji wyłącznika zasilania, a jedynie funkcji przeładowania systemu po jego zawieszeniu, bardziej odpowiednim rozwiązaniem jest układ oznaczony jako XC6190. XC6190 to w istocie timer o ultra niskim poborze prądu służący do resetu systemu. XC6190 stosuje długi czas opóźnienia resetu, aby uniknąć przypadkowego przeładowania w efekcie przypadkowego naciśnięcia guzika.
Dostępne są dwie wersje: w przypadku XC6190A czas opóźnienia przeładowania (reboot delay time, TDL) może być ustawiany samodzielnie, w przedziale od 5 do 20 sekund, za pomocą zmiany zewnętrznego rezystora RT. Natomiast XC6190B ma wewnętrznie predefiniowany TDL, uwzględniający jednocześnie wybór jednej z dwóch opcji: kiedy na pinie TS ustawiony jest poziom H, opóźnienie wynosi 12.5s, kiedy na pinie TS nastawiony jest poziom L, opóźnienie zmniejsza się do 7.5s. Napięcie zasilania znajduje się w przedziale od 1.65V do 6.0V, a układ XC6190 jest dostępny w dwóch obudowach USPN-6 (1.3 x 1.3 x 0.4mm) oraz USPN-6B01 (1.45 x 1.0 x 0.4mm).
Więcej informacji
Pawel Pajda
Phone: +48 124171083
e-mail:
O CODICO
CODICO to dystrybutor wysoko zaawansowanych komponentów elektronicznych. Szeroki wybór produktów obejmuje komponenty aktywne, pasywne oraz systemy połączeń. Firma posiada centralę w austriackim Perchtoldsdorf, na południu Wiednia, i jest własnością prywatną, co zapewnia jej niezależność. Firma posiada kilka biur sprzedaży w Niemczech, Danii, Włoszech, Francji, Czechach, Słowenii oraz Wielkiej Brytanii, jak również współpracuje z firmami partnerskimi w Centralnej i Wschodniej Europie. Wspierana przez wysoki poziom wiedzy technicznej, CODICO stawia nacisk na wspieranie procesów projektowych. Cechą wyróżniającą CODICO jest wsparcie techniczne, prowadzone od etapu rozwoju aż do opracowania finalnego produktu, w połączeniu ze sprzedażą produktów wyłącznie najwyższej jakości.
www.codico.com





