Sponsored content by Relpol
Relpol
Przekaźnik czasowy z wyświetlaczem LED i cyfrowymi nastawami czasów T1, T2 i T3
RELPOL SA jest znanym europejskim producentem przekaźników, działającym w branży od 1958 roku. Firma jest również producentem systemów zabezpieczeń CZIP dla rozdzielni średnich napięć, które od wielu lat wykorzystywane są w polskiej energetyce, w tym w elektrowniach wiatrowych.
Relpol to także lider w produkcji urządzeń do wykrywania materiałów radioaktywnych. Urządzenia te wspomagają kontrolę bezpieczeństwa radiologicznego polskich granic. Wyposażone są w nie drogowe i kolejowe przejścia graniczne, a także porty morskie i największe polskie lotniska.
Przekaźniki czasowe, to jedna z grup oferowanych przez Relpol. W zdecydowanej większości, producenci oferują elektroniczne przekaźniki czasowe z analogowymi nastawami, które obarczone są nawet kilkuprocentowym błędem. Powoduje to problemy w tych aplikacjach elektrycznych, w których wymagane jest dokładne nastawienie czasu. Problemy są potęgowane tam, gdzie nastawiany czas jest bardzo długi, a kilkuprocentowy błąd powoduje nawet kilkugodzinne odchylenie. Poza tym, dokładne nastawienie czasów jest bardzo czasochłonne.
Produkowany przez Relpol przekaźnik czasowy MT-W-17S-11-9240-M jest idealnym rozwiązaniem dla opisanych wyżej problemów. Czasy nastawiane są bardzo szybko, z dokładnością do 0,1 s.
Programowanie funkcji i czasów odbywa się w bardzo prosty, intuicyjny sposób, tylko przy pomocy wyświetlacza oraz dwóch przycisków („OK” i „F/T”). Duży dwucyfrowy wyświetlacz umożliwia:
- wyświetlanie nastawianej funkcji i nastawianych czasów ,
- podgląd nastaw (nr funkcji i czas),
- podgląd upływu czasu w % (dla ustawień powyżej 60s).
Przekaźnik posiada szeroki zakres napięcia zasilania: od 12 do 240V AC/DC i może być uruchamiany przez załączenie napięcia zasilania lub przez zewnętrzny sygnał wyzwalający (zestyk sterujący S).
Przekaźnik, poprzez wyświetlacz i zestaw diód LED pozwala na uzyskanie pełnej informacji o stanie pracy przekaźnika:
- sygnalizacja zasilania „U” (zielona dioda LED – świecenie ciągłe),
- sygnalizacja położenia styków wyjściowych „R” (żółta dioda LED świeci ciągle, gdy zestyk zwierny jest
zamknięty),
- sygnalizacja odmierzania czasu T1 i T2 (dla T1 na wyświetlaczu para segmentów LED wiruje w prawo, dla T2 wiruje w lewo),
- sygnalizacja odmierzania czasu T3 odbywa się przez „pulsowanie” zielonej diody LED - T3,
- sygnalizacja zakończenia funkcji – na wyświetlaczu pojawiają się kolejno litery „E”, „n”, „d”.
Przekaźnik udostępnia 25 funkcji czasowych, w tym dwie dla tzw. trybów serwisowych: F0 – OFF Serwisowe stałe wyłączenie; F1 – ON Serwisowe stałe załączenie.
Pozostałe, to zestaw typowych funkcji wielu elektronicznych przekaźników czasowych oraz zestaw nietypowych funkcji, np. funkcji z nastawianym czasem T3. Przykładem jest funkcja F18 – Pi(S) Praca cykliczna rozpoczynająca się od załączenia przekaźnika wykonawczego R, z nastawionym czasem trwania pracy cyklicznej T3. Czasy T1 i T2 są niezależnie nastawiane i mogą mieć różne wartości.
Wśród nietypowych funkcji są też takie, które umożliwiają resetowanie odmierzonego czasu i rozpoczynanie odmierzania od początku, bez zmiany stanu przekaźnika wykonawczego R. Przykładem jest funkcja F7 – Wu(r) Załączenie na nastawiony czas, z funkcją RESET.
Również, do takich funkcji zaliczyć można te, które umożliwiają zatrzymanie odmierzanego czasu. Przykładem jest funkcja F6 – Wu(S) Załączenie na nastawiony czas, z zatrzymaniem odmierzania czasu zestykiem S.
Czasy T1, T2, T3 nastawiane są oddzielnie, a każdy można nastawić na wartość z zakresu od 0,1 s do 99h 59min 59,9 s .
Przekaźnik MT-W-.. na wyjściu ma 1 zestyk przełączny ‘1P’ o obciążalności znamionowej 10 A / 250 V AC (kat. AC1).
Opis panelu czołowego
Liczba dostępnych w przekaźniku funkcji czasowych, możliwe do nastawienia czasy, uniwersalne napięcie zasilania, modułowa obudowa przekaźnika o szerokości 17,5 mm, w połączeniu z wysoką dokładnością nastaw czasu, szybkim i prostym programowaniem czynią ten przekaźnik wyjątkowo przydatnym do zastosowań w różnych aplikacjach, np. w automatyce przemysłowej, w automatyce budynkowej, w systemach zabezpieczeń, w systemach alarmowych, w systemach klimatyzacji i wentylacji oraz w wielu innych układach.




