
© iFixit
Komponenty |
Rozbiórka: GoPro Hero3
Ta niewielka kamerka o wodoszczelnej obudowie skrywa spore możliwości. Nagrywać mogą w rozdzielczości 1080p, a nawet 4K. Miłym akcentem, jest prostota tego urządzenia, a więc i jego rozbiórka.
GoPro Hero3 to niewielka kamerka, której rozbiórki podjęła się grupa iFixit, a my przyjrzyjmy się efektom ich pracy. Urządzenie dostępne jest w trzech wariantach, które cechuje kolor obudowy (biała, srebrna i czarna), zastosowana matryca (5, 11 i 12 Mpx odpowiednio), a także technika nagrywania. Dwie pierwsze (biała i srebrna) umożliwiają nagrywanie w rozdzielczości 1080p z prędkością 30 FPS, zaś ostatnia (czarna) z rozdzielczością nawet 4K, lecz z prędkością 15 FPS. Kamery obsługiwać mają karty do 64 GB i komunikację bezprzewodową WiFi.
W pierwszym kroku zdejmujemy ochronną wodoszczelną obudowę. Zauważamy kilka portów: Micro HDMI, Micro USB i slot kart microSD. W dalszym kroku usuwamy akumulator o pojemności 1050 mAh pracujący przy napięciu 3,7 V (co ciekawe, jest to o 50 mAh mniej, niż w poprzednich modelach).
Zdejmujemy przedni panel i odkręcamy śrubki pod nim (T4 Trox), by w kolejnym kroku zdjąć panel dolny. Co widzimy? Trochę taśm z przewodami i więcej śrubek. Mimo tak wysokiej integracji i możliwościom zapakowanym do niewielkiego urządzenia, całość rozbiera się jak do tej pory bardzo łatwo. Jesteśmy więc przy płycie głównej.
Parę zwinnych ruchów i wyciągamy płytkę z matrycą. No cóż, jej wymiana z pewnością problematyczna nie będzie. Sercem jest układ firmy Sony IMX117. Po tym jak koledzy z Chipworks prześwietlili układ, mogliśmy się dowiedzieć, że plamka matrycy ma średnicę 1,55 um, a cały układ umieszczono na podkładzie ceramicznym.
W kolejnym kroku możemy usunąć niewielką płytkę z szerokim złączem, po odkręceniu niewielkiej śrubki. Wracamy do płytki głównej. Usuwamy taśmy ze złączy, usuwamy śrubkę i już możemy zdjąć panel z soczewkami. Jak się okazuje, element ten stanowi także radiator. Ciekawe...
Nas jednak ciekawi zawartość płytki. A przedstawia się ona następująco:


- pamięć Chipsip CT4924,
- SOC do obsługi kamery Ambarella A770,
- system PMU ze sterownikiem Austriamicrosystems AS3713,
- kontroler USB Freescale Kinetis SCK20DN51Z,
- kontroler WiFi i Bluetooth Qualcomm Atheros AR6233GEAM2D
- AC3029