reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© iFixit
Komponenty |

Rozbiórka: GoPro Hero3

Ta niewielka kamerka o wodoszczelnej obudowie skrywa spore możliwości. Nagrywać mogą w rozdzielczości 1080p, a nawet 4K. Miłym akcentem, jest prostota tego urządzenia, a więc i jego rozbiórka.

GoPro Hero3 to niewielka kamerka, której rozbiórki podjęła się grupa iFixit, a my przyjrzyjmy się efektom ich pracy. Urządzenie dostępne jest w trzech wariantach, które cechuje kolor obudowy (biała, srebrna i czarna), zastosowana matryca (5, 11 i 12 Mpx odpowiednio), a także technika nagrywania. Dwie pierwsze (biała i srebrna) umożliwiają nagrywanie w rozdzielczości 1080p z prędkością 30 FPS, zaś ostatnia (czarna) z rozdzielczością nawet 4K, lecz z prędkością 15 FPS. Kamery obsługiwać mają karty do 64 GB i komunikację bezprzewodową WiFi. W pierwszym kroku zdejmujemy ochronną wodoszczelną obudowę. Zauważamy kilka portów: Micro HDMI, Micro USB i slot kart microSD. W dalszym kroku usuwamy akumulator o pojemności 1050 mAh pracujący przy napięciu 3,7 V (co ciekawe, jest to o 50 mAh mniej, niż w poprzednich modelach). Zdejmujemy przedni panel i odkręcamy śrubki pod nim (T4 Trox), by w kolejnym kroku zdjąć panel dolny. Co widzimy? Trochę taśm z przewodami i więcej śrubek. Mimo tak wysokiej integracji i możliwościom zapakowanym do niewielkiego urządzenia, całość rozbiera się jak do tej pory bardzo łatwo. Jesteśmy więc przy płycie głównej. Parę zwinnych ruchów i wyciągamy płytkę z matrycą. No cóż, jej wymiana z pewnością problematyczna nie będzie. Sercem jest układ firmy Sony IMX117. Po tym jak koledzy z Chipworks prześwietlili układ, mogliśmy się dowiedzieć, że plamka matrycy ma średnicę 1,55 um, a cały układ umieszczono na podkładzie ceramicznym. W kolejnym kroku możemy usunąć niewielką płytkę z szerokim złączem, po odkręceniu niewielkiej śrubki. Wracamy do płytki głównej. Usuwamy taśmy ze złączy, usuwamy śrubkę i już możemy zdjąć panel z soczewkami. Jak się okazuje, element ten stanowi także radiator. Ciekawe... Nas jednak ciekawi zawartość płytki. A przedstawia się ona następująco:
  • pamięć Chipsip CT4924,
  • SOC do obsługi kamery Ambarella A770,
  • system PMU ze sterownikiem Austriamicrosystems AS3713,
  • kontroler USB Freescale Kinetis SCK20DN51Z,
  • kontroler WiFi i Bluetooth Qualcomm Atheros AR6233GEAM2D
  • AC3029
I to już z grubsza cała rozbiórka tej niewielkiej kamerki. Prawda, że było łatwo? Grupa iFixit dała temu urządzeniu 7 pkt na 10. Co należy do zalet? Na pewno prostota w wymianie akumulatora. Do rozbiórki użyto kilku prostych narzędzi, więc zero kombinowania i trosk pod tym względem. Modułowa budowa pozwala na łatwą wymianę uszkodzonych elementów, stosunkowo niskim kosztem (w porównaniu do urządzenia). Zaletą może być także niewielka ilość zastosowanego kleju (tylko do chłodzenia praktycznie, no i pewnego przewodu, ale o tym zaraz). Niewielkim utrudnieniem z kolei jest wrażliwa czarna część z soczewkami, która działa jako element chłodzący. Problemem może być wymiana wyświetlacza w tylnej części, gdyż cały kabel pokryto klejem, wobec czego trzeba będzie użyć nagrzewnicy, by go wydostać i wymienić. © Obrazki z serwisu grupy iFixit

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB April 28 2025 06:19 V24.0.25-2
reklama
reklama