reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel Komponenty | 11 czerwca 2012

Intel tworzy nową klasę komputerów?

Firma Intel planuje wprowadzić na rynek nowy typ komputerów: NUC, prezentowany na targach Computex. Czy będą one faktycznie tak nowe i rewolucyjne, jak to się reklamuje? Przyjrzyjmy się więc temu komputerkowi z bliska.

Firma Intel rozkręca się we wprowadzaniu na rynek „nowych” typów komputerów. Nie tak dawno mieliśmy okazję podziwiać ultrabooki, czyli po prostu lżejsze i cieńsze notebooki. Tym razem, na rynek trafi NUC – „Next Unit of Computing”. Komputery NUC nie są jednak tak rewolucyjne, jak to nam zapowiada firma Intel. Oczywiście, parametry są całkiem dobre, jak na urządzenia wielkości smartphona (100 na 100 mm), gdyż zamknięto w środku całkiem mocną jednostkę CPU: Core i5, pracującą z częstotliwością 2,7 GHz, przy akompaniamencie pamięci RAM o pojemności 4 GB. Oprócz tego wewnątrz znajdziemy dysk SSD o pojemności 40 GB. Obsługą portów (USB i HDMI) zajmuje się chipset HM65.
NUC to nie tak rewolucyjne, ale bardzo ciche pudełko o dobrych parametrach.
TDP tego komputerka wynosić ma zaledwie 17 W. Jest to swoiste ograniczenie (zaraz po wymiarach), by komputer można było nazwać NUC'iem. Chodzi o to, by komputery te mogły być chłodzone pasywnie, bez głośnych wentylatorów. Podczas prezentacji na targach Computex, komputerowi dano do wykonania wymagające obliczenia. Temperatura doszła do 79 stopni Celsjusza (bez chłodzenia wymuszonego), a więc w miarę bezpiecznie, choć blisko granicy. Cena tego urządzenia wynosić ma około 400 USD. Cicha praca z pewnością przyda się w niektórych zastosowaniach. Firma Intel widzi zastosowanie swojego komputerka szczególnie w branży rozrywkowej, jako element kina domowego. Niemniej jednak nie można tu mówić o wielkiej rewolucji, gdyż podobne komputery powstawały już od lat. © VR Zone
Załaduj więcej newsów
January 28 2020 11:55 V15.5.0-2