reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel Komponenty | 24 maja 2012

FinFET Intela są bardziej trójkątne, aniżeli żebrowe – gorsza wydajność niż zakładano?

Firma Chipworks przeprowadziła wsteczną inżynierię tranzystorów FinFET, z których zostały zbudowane procesory Ivy Bridge Intela. Przekrój pod mikroskopem ukazuje ciekawy widok. Żebra tych tranzystorów są w istocie trójkątami.

Firma Chipworks poddała analizie najnowszy produkt Intela, czyli procesor Ivy Bridge 22 nm, a konkretniej, tranzystory FinFET. Intel opisywał swoje tranzystory typu Tri-Gate, jako żebrowe, przedstawiając te żebra w formie prostokąta (ich przekrój).
Ivy Bridge (tranzystory FinFET Tri-Gate dużo gorsze niż zapowiadano, poprzez nieodpowiedni kształt żeber? Wpadka Intela?!
Tymczasem Chipworks spojrzało w mikroskop, a konkretnie na przekrój bramek tych tranzystorów i zobaczyli, że bramki te mają kształt trapezoidalny, praktycznie trójkątny. Jest to więc widoczna różnica pomiędzy tym, co jest produkowane, a tym, co firma Intel nam pokazywała w 2011 roku. Póki co nie wiadomo jednak jaki to ma wpływ na ruch elektronów w tranzystorach, a tym samym na wydajność procesorów. Nieznany jest także powód tej różnicy, gdyż Intel jak na razie się na ten temat nie wypowiada. Spekuluje się, że jest to tzw. artefakt produkcyjny. Naukowcy GSS – oddziału Uniwersytetu Glasgow, przeprowadzają symulację w programie Garand – 3D TCAD. Chcą tym samym zweryfikować spekulacje na temat wpływu zmienionego kształtu na wydajność pracy tranzystorów FinFET. Pierwsze wyniki sugerują, że trójkątny kształt negatywnie wpływa na pracę tranzystorów. To, co założono, a mianowicie prostokątny kształt przekroju bramki, spisuje się dużo lepiej. Jednocześnie, GSS przyznaje, że technologia FinFET jest na tyle skomplikowana, że obecne narzędzia symulacyjne mogą niezbyt precyzyjnie odwzorowywać ich rzeczywiste zachowanie. Potrzebne są więc dalsze badania, zarówno Intela, jak i niezależnych grup badawczych.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 28 2020 10:59 V18.6.7-2